Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Які перспективи самоорганізації населення у Дніпрі?

Тра / 19
15
image

Активізувати створення у Дніпрі органів самоорганізації населення (ОСНів), посилити їхню роль у місцевому самоврядуванні, виділити фінансування їхньої діяльності з міського бюджету, — на вирішення цих питань був спрямований проект «СамоОрг-Дніпро».

Про те, як виникла ідея проекту та чого вдалося досягти, спеціально для нашого порталу розповів директор ГО «Інститут реформ та інновацій», експерт Мережі UPLAN Роман Сердюк.

Якими були передумови проекту «СамоОрг-Дніпро»?

— По-перше, в деяких містах України вже давно діють ОСНи. Вінниця, Луцьк, Одеса успішно розвиваються та виглядають об’єктивно краще, ніж Дніпро.

По-друге, ідея ліквідації районних у місті Дніпрі рад виникла ще у 2015 році. Але на заміну райрадам має прийти інший орган, бо якщо міська рада буде займатися кожним люком, деревом та лавкою, у неї не залишиться часу на стратегічні питання.

Тож ми запропонували такий механізм, коли місто поділяється на мікрорайони, створюються мікрорайонні комітети, їм надається бюджет, у рамках якого вони роблять те, що вважають за потрібне: ремонтують тротуари, фарбують лавочки, висаджують дерева та інше. А міськрада в цей час замість вирішення дрібних проблем займається глобальними, масштабними проектами.

Що саме передбачав проект? Чи все заплановане вдалося реалізувати?

— Наші експерти займалися розробкою та адвокатуванням проектів нормативних актів міської ради стосовно посилення спроможності ОСНів.

У результаті ми домоглися від Дніпровської міськради прийняти рішення, згідно з яким повноваження зі створення ОСНів перейшли від районних рад до міської. Це було важливо, тому що той, хто дає дозвіл на створення ОСНів, має право їх фінансувати. У нас у районних рад бюджету немає, основна його частина сконцентрована в міській раді, відповідно для збільшення фінансування потрібно було, щоб міська рада мала право створювати ОСНи.

Для прийняття цього рішення було проведено велику адвокаційну кампанію, яка включала консультації з депутатами міськради, представниками міської влади. Значним поштовхом стала актуалізація нами цього питання у засобах масової інформації.

Ще одне прийняте рішення закріплює порядок утворення ОСНів та їх взаємодії з міськрадою.

На жаль, не було розроблено Програму фінансування ОСНів. З цього приводу у нас виникла серйозна дискусія з міськрадою. Ми вважаємо, що діяльність ОСНів повинна на 100% фінансуватися з бюджету, оскільки це гроші платників податків, які живуть у тому ж ОСНі. Натомість міськрада говорить про те, що має бути співфінансування, коли частково сплачують жителі, а частково фінансується з бюджету. Наразі ця дискусія триває.

Як саме ви активізували створення ОСНів у Дніпрі?

— У рамках проекту «СамоОрг-Дніпро» ми провели курс з двох тренінгів для ініціативних груп зі створення ОСНів. На першому ми розповідали, як влаштовано місцеве самоврядування, хто за що відповідає, хто на якій посаді перебуває, у кого які повноваження, хто які завдання вирішує в місті і де в цій системі ОСНи. На другому тренінгу ми розповідали про порядок створення ОСНів, а саме: як збираються загальні збори, як збирається конференція, як складаються протоколи та інші практичні аспекти.

Наш тренінг пройшло більше 40 осіб. Якщо половина з них візьметься за створення мікрорайонних комітетів, то вони покриють третину міста, оскільки, згідно з проведеними розрахунками, Дніпро можна поділити приблизно на 60 мікрорайонів. Загалом ми планували навчити створювати ОСНи 60 осіб, тож майже на 70% свою задачу виконали. Тепер вони не тільки зможуть створити свій мікрорайонний комітет, а й розповісти іншим про те, як це робиться.

Що «Інститут реформ та інновацій» робить у цьому напрямку зараз?

— Незважаючи на завершення реалізації проекту «СамоОрг-Дніпро», продовжуємо надавати індивідуальні консультації зацікавленим у створенні ОСНів, ділимося з ними друкованими методичними матеріалами. Ми надаємо практичні поради як тим, хто пройшов навчання на наших тренінгах, так і новим ініціаторам створення ОСНів.

Додатково: Проект «СамоОрг-Дніпро» був реалізований ГО «Інститут реформ та інновацій» у рамках проекту Центру політико-правових реформ «Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади» за фінансової підтримки Європейської Комісії.

Матеріал підготувала
Наталя Головата

Версія для друку

коментарі