Війна продовжується. Але саме вона продемонструвала ефективність й міцність місцевого самоврядування (далі — МС) й реформи децентралізації.
МС стало фундаментом територіальної оборони, основою організаційних заходів із забезпечення життєдіяльності громад у складних умовах. Як сказав В’ячеслав Нагода, місцеве самоврядування усієї країни проявило свою ефективність та об`єдналося для перемоги України.
Уже четвертий місяць МС продовжує функціонувати в умовах воєнного стану. Частина громад опинилася в окупації, у зоні активних бойових дій, в оточенні. Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України спільно з Міністерством цифрової трансформації України запустили цифрову платформу, де в режимі реального часу можна побачити актуальний статус громад.
На основі цієї платформи формується перелік територіальних громад, які розташовані у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Перелік затверджує Мінреінтеграції із погодженням Міноборони.
Діяльність органів місцевого самоврядування скоригована у зв’язку з дією правового режиму воєнного стану. Але, крім обмежень у реалізації певних функцій, МС отримало й додаткові можливості для ефективного виконання самоврядних і делегованих повноважень.
Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про правовий режим воєнного стану» щодо функціонування місцевого самоврядування у період дії воєнного стану” №2259-IX (реєстр.№7269). Цей Закон підсилює спроможність органів місцевого самоврядування, зокрема дозволяє оперативно приймати необхідні для забезпечення життєдіяльності громад рішення.
Також цей Закон розширює перелік повноважень міських, селищних та сільських голів; змінює умови функціонування військових адміністрацій населених пунктів; спрощує процедуру прийняття актів місцевою владою.
Закон на час дії воєнного стану надає сільським, селищним, міським головам одноособові повноваження з прийняття рішень щодо:
Крім того, на час дії воєнного стану спрощуються процедури прийняття актів органів місцевого самоврядування та сільських, селищних, міських голів:
Також Закон змінює умови створення, порядок і строк здійснення військовою адміністрацією населеного пункту повноважень місцевого самоврядування.
Детальніше — у добірці повідомлень.
Матеріал підготувала Ольга Мірошник,
Голова Правління Фонду Місцевої Демократії,
регіональна координаторка Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN у Харківському регіоні