Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Коли запрацює новий Кримінальний кодекс України?

Сер / 22
22

Нещодавно минуло три роки з дня створення Робочої групи з питань розвитку кримінального права (Указом Президента України №584/2019 від 7 серпня 2019 року). Пора учергове відзвітувати.

Робоча група продовжує свою роботу, не перериваючись ані на тиждень ні в березні, ні у серпні.

Ми засідаємо онлайн щосереди, іноді й в інший день додатково, а в перервах між засіданнями автори продовжують працювати над текстами.

Загалом проєкт уже написаний. Зараз триває його удосконалення водночас по кількох напрямках:

Ідучи послідовно з Розділу 1 Книги 1 до Розділу 5 Книги 11, ми уважно вичитуємо текст, знаходимо суперечності й помилки, усуваємо їх. Загальну частину (25 розділів) уже завершили, завтра, на черговому засіданні, продовжимо обговорення Розділу 2 Книги 6 (це 22 розділ із загалом 50 розділів Особливої частини). Так, усунення помилок виконано уже на 2/3.

Ми обговорюємо ті зауваження й пропозиції, які нам надсилають фахівці з кримінального права.

Ми вивчаємо й намагаємося точно імплементувати положення відповідних директив Євросоюзу. Їх, до речі, чимало:

  • №2008/99/WE від 19 листопада 2008 року щодо охорони навколишнього природного середовища засобами кримінального права;
  • №2014/57/UE від 16 квітня 2014 року щодо застосування кримінальних санкцій за зловживання на ринку;
  • №2014/62/UE від 15 травня 2014 року щодо охорони кримінально-правовими засобами євро та інших валют від фальшування;
  • №2017/1371 від 5 липня 2017 року щодо протидії за допомогою засобів кримінального права зловживанням, спрямованим на шкоду фінансовим інтересам Європейського Союзу;
  • №2018/1673 від 23 жовтня 2018 року щодо протидії відмиванню брудних коштів за допомогою кримінально-правових засобів та ін.;

Ми перевіряємо, чи правильно враховані нами міжнародні договори (як-от нещодавно ратифікована Стамбульська конвенція) та рішення ЄСПЛ.

Вивчаємо правові позиції Верховного Суду, рішення Конституційного Суду України, та намагаємося їх врахувати також.

Слідкуємо за змінами до чинного Кримінального кодексу України, а також за відповідними законопроєктами, що очікують на друге читання, й визначаємося щодо доцільності їх врахування. Водночас ми перевіряємо, чи належно врахували положення новітніх законів (наприклад, Виборчого кодексу України, законів воєнного часу).

Аналізуємо статистичні дані: як узагальнені іншими науковцями, зокрема Миколою Карчевським та Максимом В’юником, так і ті, що містять сайти Судової влади та Офісу Генерального прокурора, враховуємо їх.

Це – робота на найближчі 3–4 місяці.

Що буде далі?

Після завершення підготовки тексту проєкту нового Кримінального кодексу України необхідно, щоби кілька національних експертів опрацювали й оцінили його, надали нам свої висновки.

Водночас проєкт треба перекласти англійською (можливо також німецькою) й надати для експертизи іноземним фахівцям, зокрема з питань адаптації до кримінального законодавства ЄС – задля уможливлення забезпечення принципу «або видай, або суди сам». Результати експертиз слід буде врахувати в тексті.

Також потрібно буде провести чимало інших консультацій та обговорень під час конференцій та вебінарів з науковцями та практиками. До речі, понад 15 таких заходів ми уже провели протягом останніх 2,5 роки.

Окрім цього – написати Прикінцеві та Перехідні положення. Окрім цього – підготувати проєкт закону про внесення змін до КПК України, КВК України, КУпАП та багатьох інших законів щодо приведення їх у відповідність з новим КК України. Поки що – у загальних рисах, остаточно ж – після прийняття Верховною Радою України проєкту нового КК України за основу. Утім, цю роботу можна виконувати паралельно з іншою.

Скільки часу потрібно на все це? Ще приблизно пів року.

Отже, літом 2023 року проєкт нового Кримінального кодексу України може бути готовий для реєстрації у Верховній Раді України. Якщо дуже поспішити – навесні.

У режимі двох читань законопроєкт такого обсягу буде розглядатися не менш як рік.

Потім потрібен ще один рік або навіть більше, щоб:

  • привести інші закони у відповідність до нового КК України;
  • надати можливість практикам належно вивчити положення нового КК України (перед цим те саме мають зробити науковці, завдання яких – підготувати потрібні коментарі й посібники).

Отже, було б добре, якби новий Кримінальний кодекс України набрав чинності з 1 січня 2026 року.

За змінами в тексті проєкту КК України ви можете слідкувати на вебсайті Робочої групи.

Микола Хавронюк,
член правління Центру політико-правових реформ
Джерело: Фейсбук-сторінка автора

Версія для друку

коментарі