Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Зміни у системі надання адмінпослуг та новини зі сфери публічного адміністрування (1 – 12 березня)

Бер / 22
14
новини

Пропонуємо вашій увазі добірку окремих новин та актів про зміни у системі адмінпослуг та інших питань зі сфери публічного адміністрування (за період 1 – 12 березня 2022).

Коротко про основні зміни

 • Уряд посилив соціальний захист осіб з інвалідністю з дитинства та подовжив виплату пільг на комунальні послуги до закінчення воєнного стану.
 • ДПС: Щодо подання громадянами податкової декларації про майновий стан і доходи.
 • Тимчасовий цифровий документ на період воєнного часу. Порядок застосування єДокумента в період дії воєнного стану, затверджений Постановою КМУ від 10 березня 2022 р. № 248
 • Грошові допомоги, пільги та субсидії люди отримають навіть якщо через бойові дії органи соцзахисту не працюють.
 • Мінінфраструктури: Спрощено порядок перетину державного кордону для водіїв віком від 18 до 60 років.
 • Уряд вніс зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану».
 • Держава продовжить виплату соціальних допомог під час воєнного стану, звертатись за перепризначенням не потрібно.
 • Постанова КМУ «Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану» від 07 березня 2022 р. № 221.
 • Уряд прийняв постанову №209 «Деякі питання державної реєстрації в умовах воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164».
 • Ухвалено постанову КМУ «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану» від 07 березня 2022 р. № 213.
 • Громадяни України, у яких Росія забрала можливість працювати, отримають по 6,5 тис. грн.
 • Отримати пенсію та грошові виплати можна в Укрпошті під час воєнного стану.
 • Ухвалено постанову КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» від 03 березня 2022 р. № 194.
 • МОЗ: Спрощено процедуру видачі медичного свідоцтва про народження.
 • Державна міграційна служба України тимчасово призупинила роботу надання адмінпослуг.
 • Унормовано діяльність нотаріату в умовах воєнного стану.

Детальніше

Уряд посилив соціальний захист осіб з інвалідністю з дитинства та подовжив виплату пільг на комунальні послуги до закінчення воєнного стану

Міністерство соціальної політики України, опубліковано 12 березня 2022 року о 12:01

Перша зміна посилює захист людей з інвалідністю. Вона передбачає, що до сукупного доходу сім’ї при визначенні права на отримання та розміру соціальних допомог, які надаються з урахуванням доходу, не включається державна соціальна допомога, яка виплачується з надбавкою на догляд: за дитиною з інвалідністю підгрупи А; за особою з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи А. 

Друга зміна забезпечує право внутрішньо-переміщених осіб отримувати допомогу на проживання під час воєнного стану, зокрема тих, що проживають в місцевостях, де через активні бойові дії органи соціального захисту не працюють. 

Третя зміна захищає права отримувачів пільг. Зокрема, строк виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг, які надаються з урахуванням доходу (багатодітним сім’ям, дітям війни, тощо) і які було призначено раніше, автоматично продовжується на весь час воєнного стану плюс один місяць після його скасування. Отримувачам таких пільг під час дії воєнного стану не потрібно звертатись до органів соціального захисту населення для їх продовження.

ДПС: Щодо подання громадянами податкової декларації про майновий стан і доходи

Державна податкова служба України, опубліковано 11 березня 2022 року о 13:32

Відповідно до Закону України від 03.03.2022 № 2118-IX у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема щодо дотримання термінів слати податків та зборів, подання звітності, то платники податків звільняються від відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану.

Тимчасовий цифровий документ на період воєнного часу

У Дії створили альтернативу — єДокумент, який містить: паспортні дані та РНОКПП (картка платника податків).

Такий цифровий документ можна показувати представникам поліції та бійцям територіальної оборони на блокпостах, щоб підтвердити особу.

 єДокумент автоматично буде доступний користувачам Дії після оновлення застосунку.

Порядок застосування єДокумента в період дії воєнного стану затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2022 р. № 248.

Грошові допомоги, пільги та субсидії люди отримають навіть якщо через бойові дії органи соцзахисту не працюють

Міністерство соціальної політики України, опубліковано 10 березня 2022 року о 13:35

Уряд ухвалив механізм для своєчасного нарахування та виплати людям грошових допомог, пільг та субсидій в умовах, коли органи соціального захисту не мають змоги працювати в тих чи інших населених пунктах через активні бойові дії.

Нарахування та виплата грошових допомог, пільг та субсидій здійснюється органами соціального захисту районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських рад.

Але у зв’язку з проведенням активних бойових дій в окремих містах і районах органи соціального захисту не мають фізично можливості працювати, а отже провести нарахування і виплату грошових допомог, пільг та субсидій. В таких випадках на центральному рівні Міністерство соціальної політики України забезпечить фінансування грошових допомог, пільг та субсидій відповідно до наявних реєстрів отримувачів та процедур захищеного інформаційного обміну, які є основою Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

Міністерство спрямує кошти до АТ «Ощадбанк», а АТ «Ощадбанк», в свою чергу, забезпечить їх перерахування безпосередньо людям. 

Тим громадянам, які одержували виплати через банки, АТ «Ощадбанк» перерахує кошти на їхні банківські рахунки.

Тим громадянам, які отримували виплати через Укрпошту, АТ “Ощадбанк” здійснить грошовий переказ через міжнародну платіжну систему «MY TRANSFER». 

Для того, щоб отримати грошовий переказ, достатньо звернутися з паспортом та довідкою з номером РНОКПП (індивідуальним податковим номером) до будь-якого відділення Ощадбанку на території України. Зробити це можна протягом 60 календарних днів з дати зарахування переказів.

Мінінфраструктури: Спрощено порядок перетину державного кордону для водіїв віком від 18 до 60 років

Міністерство інфраструктури України, опубліковано 08 березня 2022 року о 15:07

Спрощено порядок перетину державного кордону для водіїв віком від 18 до 60 років. Відповідне рішення ухвалене Урядом для налагодження міжнародної логістики. Воно стосується як водіїв вантажівок, так і залізничного транспорту.

Йдеться про бронювання водіїв, які здійснюють: міжнародні вантажні перевезення; перевезення для потреб Збройних Сил України; перевезення медичних вантажів; вантажів гуманітарної допомоги.

Для отримання відповідного рішення перевізник має звернутися з даними про водіїв: або до Міністерства інфраструктури України, або до обласної, Київської міської військової адміністрації.

Міністерство інфраструктури бере на себе зобов’язання оформляти усі необхідні документи протягом двох годин з моменту отримання повідомлення від перевізника.

Звертаємо увагу, що відповідальність за повернення водія на територію України після виконання перевезення лежить на перевізнику.

Форма додатку до листа визначена Постановою КМУ № 194 від 03.03.2022 року.

Уряд вніс зміни до постанови КМУ «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану»

Міністерство юстиції України, опубліковано 08 березня 2022 року о 13:38

6 березня 2022 року набрала чинності постанова Уряду № 209, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану».

Вказані зміни передбачають:

 • посвідчення довіреностей та заповітів, засвідчення справжності підпису на документах без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на звичайному папері;
 • зупинення перебігу строку для прийняття спадщини на час дії воєнного стану
 • надання можливості в умовах воєнного стану посвідчувати довіреності (крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, управління і розпорядження корпоративними правами) та заповіти військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених військових формувань, а також працівників правоохоронних органів та органів цивільного стану командиром цих формувань (органів), або уповноваженою ним особою, з обов’язковою подальшою реєстрацією як довіреностей, так і заповітів.

Держава продовжить виплату соціальних допомог під час воєнного стану, звертатись за перепризначенням не потрібно

Міністерство соціальної політики України, опубліковано 08 березня 2022 року о 09:43

Відповідне рішення стосується:

 • допомоги малозабезпеченим сім’ям,
 • допомоги на дітей одиноким матерям,
 • допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування,
 • допомоги на дітей, хворих на тяжкі хвороби, яким не встановлено інвалідність,
 • щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу,
 • тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме,
 • щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам,
 • тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Також якщо отримувачі державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю пропустили строк перегляду, виплата таких видів допомоги не зупиняється на період введення воєнного стану та одного місяця після його скасування.

Після скасування воєнного стану органи соціального захисту поінформують одержувачів про необхідність протягом одного місяця оновити документи, необхідні для того, щоб продовжувати отримувати допомогу.

Постанова КМУ «Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану» від 07 березня 2022 р. № 221

Надано право керівникам державних органів, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні в межах фонду заробітної плати, передбаченого у кошторисі, самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).

Уряд прийняв Постанову №209 «Деякі питання державної реєстрації в умовах воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164»

Міністерство юстиції України, опубліковано 07 березня 2022 року о 22:21

Постанова набрала чинності з 6 березня 2022 року та діятиме до дня припинення чи скасування воєнного стану.

Основні положення постанови передбачають:

 • проведення державної реєстрації виключно особами, внесеними до переліку, затвердженого Мін’юстом. Відповідний наказ Мін’юсту визначатиме обмеження за різними критеріями, з урахуванням яких відповідний реєстратор матиме право проводити державну реєстрацію;
 • право посадових осіб Міністерства юстиції, його територіальних органів, внесених до згаданого переліку, реєструвати не лише громадські формування, а й інші види юридичних осіб;
 • невідкладну державну реєстрацію у разі подання належних документів у повному обсязі та спрощений порядок повідомлення заявника про недоліки у поданих ним документах;
 • проведення державної реєстрації незалежно від місцезнаходження юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження нерухомого майна (якщо перелік не передбачає обмежень щодо територіальності);
 • звільнення від сплати адміністративного збору благодійних організацій, громадських об’єднань, предметом діяльності яких є надання допомоги Збройним Силам, іншим військовим формуванням, правоохоронним (спеціальним) органам, органам цивільного захисту, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим особам, які забезпечують національну безпеку і оборону, відсіч і стримування збройної агресії іноземної держави, а також особам, які постраждали чи можуть постраждати від такої збройної агресії;
 • спрощення процедури подачі документів для державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (можна використовувати електронну пошту або інші засоби зв’язку);
 • можливість засвідчення справжності підпису, виконаного у присутності реєстратора, на документах для державної реєстрації юридичних осіб;
 • можливість підтвердження сплати адміністративного збору скрінкопією платіжного документа.

Звертаємо увагу, що наразі не планується відновлення функціонування Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в умовах війни буде працювати у першу чергу для проведення невідкладних та важливих реєстраційних дій, зокрема реєстрації зміни керівника юридичної особи у зв’язку з його смертю, створення благодійних організацій, громадських об’єднань, предметом діяльності яких є надання допомоги Збройним Силам, іншим військовим формуванням, правоохоронним (спеціальним) органам, органам цивільного захисту, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим особам, які забезпечують національну безпеку і оборону, відсіч і стримування збройної агресії іноземної держави, а також особам, які постраждали чи можуть постраждати від такої збройної агресії тощо.

Постанова КМУ «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану» від 07 березня 2022 р. № 213

На період воєнного стану державна реєстрація шлюбу проводиться з урахуванням таких особливостей:

1) державна реєстрація шлюбу, якщо один із наречених є військовослужбовцем Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Національної гвардії, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування (далі — військовослужбовець), поліцейським, особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, особою начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки або працівником закладу охорони здоров’я, може проводитися відділами державної реєстрації актів цивільного стану без особистої присутності такого нареченого (нареченої).

У такому випадку заява військовослужбовця, поліцейського, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки або працівника закладу охорони здоров’я про державну реєстрацію шлюбу, що одночасно є підтвердженням факту надання ним згоди на шлюб, подається безпосередньому командиру (керівнику), яким засвідчується справжність підпису на відповідній заяві та забезпечується її передача до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого подано особисто нареченим (нареченою) заяву про державну реєстрацію шлюбу.

Громадяни України, у яких Росія забрала можливість працювати, отримають по 6,5 тис. грн

Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 03 березня 2022 року о 12:27

Уряд підготував програму спеціальної допомоги для всіх українців, які втратили можливість працювати через війну. Там, де бойові дії. Кожен найманий працівник, кожен ФОПівець, кожен наш громадянин України, у якого Росія забрала можливість працювати, отримає по шість із половиною тисяч гривень без жодних умов.

Як отримати пенсію та грошові виплати в Укрпошті під час воєнного стану

Опубліковано 03 березня 2022 року о 11:14

Якщо ви отримували пенсії та субсидії через Укрпошту, та не виїжджали і знаходитесь на своєму постійному місці проживання — будь ласка, очікуйте свою пенсію, соціальну виплату або субсидію вдома, або можете забрати її у відділенні згідно зі звичайним графіком виплат від Укрпошти. Залежно від стану бойових дій можуть бути перенесені дати виплат, про що ми будемо тримати вас в курсі, але виплати обов’язково будуть.

Якщо ви виїхали з місця фактичного проживання, ви можете отримати свої виплати наступним чином:

 1. Зателефонуйте:
  або до Контакт-центру Укрпошти за номером телефону 0 800 300 545 та оберіть кнопку 2 — розділ «Пенсії, соціальні виплати та субсидії» (усі дзвінки безкоштовні);
  або до Пенсійного фонду України за номерами телефонів, які розміщені за посиланням
  або передайте інформацію через електронний кабінет.
 1. Повідомте про необхідність отримання пенсії, грошової допомоги за іншою адресою та передайте наступну інформацію:
 • прізвище, ім’я та по батькові одержувача пенсії та/або грошової допомоги;
 • адресу отримання пенсії/грошової допомоги до березня 2022 року;
 • паспортні дані (серія та номер паспорту);
 • номер телефону одержувача пенсії/грошової допомоги;
 • спосіб отримання виплати (на відділення або за домашньою адресою)
 • нову адресу доставки: індекс відділення Укрпошти або адресу тимчасового проживання.

Якщо ви отримуєте пенсію або грошову допомогу поштовим переказом, повідомте оператору додатково код переказу, який отримали в смс-повідомленні.

Ваші кошти будуть виплачені за заявленою адресою проживання протягом декількох днів.

Якщо ви поки не визначилися з місцем отримання виплати та бажаєте її отримати на будь-якому автоматизованому відділенні Укрпошти, до якого буде доступ, повідомте про це оператору.

УВАГА, якщо ви отримували пенсії та субсидії через банківські установи, та не маєте зараз можливості зняти з картки готівку, ви можете скористатися наступними сервісами Укрпошти:

 • перерахування коштів з картки для отримання готівки у відділенні Укрпошти або з доставкою за адресою проживання за допомогою послуги «З картки додому»;
 • зняття коштів через POS-термінали у відділеннях Укрпошти. Детальніше про послугу.

Постанова КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» від 03 березня 2022 р. № 194

Ухвалено відповідно до статей 12 та 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

МОЗ: Спрощено процедуру видачі медичного свідоцтва про народження

Міністерство охорони здоров’я України, опубліковано 02 березня 2022 року о 04:36

Нова процедура закріплена в наказі МОЗ України від 28.02.2022 № 388 «Щодо забезпечення функціонування галузі охорони здоров’я».

Заклади охорони здоров’я, які мають ліцензію на роботу у сфері «акушерство та гінекологія» і надають медичну допомогу при пологах, можуть видавати медичне свідоцтво про народження дитини відповідно до Інструкції щодо заповнення та видачі медичного свідоцтва про народження, форма № 103/о.

Державна міграційна служба України тимчасово призупинила роботу надання адмінпослуг

Державна міграційна служба України, опубліковано 01 березня 2022 року о 19:11

В умовах воєнного стану Державною міграційною службою тимчасово призупинено роботу інформаційно-комунікаційних систем ДМС та надання адміністративних послуг, а саме:

 • видачу паспорта громадянина України та доставки виготовлених документів безпосередньо до територіальних органів
 • вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України по досягненню 25- і 45-річного віку.

На період дії воєнного стану у громадян України, іноземців та осіб без громадянства обмежена можливість обміну документів, що посвідчують: особу; підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.

Особи можуть пред’являти документ, строк дії якого закінчився, або до якого своєчасно не вклеєна фотокартка як документа, що посвідчує особу.

Унормовано діяльність нотаріату в умовах воєнного стану

Міністерство юстиції України, опубліковано 01 березня 2022 року о 03:53

Документ передбачає, що вчинення виконавчих написів за кредитними договорами, які не є нотаріально посвідченими, забороняється, а нотаріальні дії вчиняються з урахуванням особливостей, визначених постановою. 

Огляд новин підготував
Віктор Тимощук,
член правління Центру політико-правових реформ,
с.н.с. Інституту держави і права ім. В.М.Корецького НАН України

Версія для друку

коментарі