Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Які послуги можна замовити у ЦНАП Західної України

Сер / 19
07

Коли виникає потреба у зверненні до органів влади,  завжди хочеться ходити менше, а отримати більше. Нам важливо отримати потрібні послуги в одному місці за мінімальну кількість відвідувань та за найкоротший термін, що якраз і є основним завданням Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Доволі часто виникають ситуації, коли одна подія зумовлює потребу отримання не однієї, а кількох різних адміністративних послуг. Отже, інтеграція якомога більшої кількості послуг в одному офісі, які потім можна надавати за моделлю життєвих ситуацій, дуже важлива. Погодьтеся, зручно ж, коли народилася дитина, одразу подати документи на державну реєстрацію народження, реєстрацію місця проживання, оформлення соціальних допомог тощо.

Протягом березня-червня ми промоніторили 13 ЦНАПів із семи областей Західної України. В об’єктиві нашої уваги були сервіси та зручності, які запроваджують центри, повнота переліку, якості послуг та інші критерії. Моніторинг охопив по одному закладу в кожному місті – обласному центрі Західної України (всього сім) та ЦНАПи об’єднаних територіальних громад (загалом шість, по одному в кожній області, за винятком Рівненської).

Найбільш інтегровані послуги (станом на червень)

Дослідження показало, що за сферами послуг найбільш інтегрованими до ЦНАП є реєстрація та зняття з реєстрації місця проживання, послуги з реєстрації речових прав на нерухоме майно, а також послуги в земельній сфері.

Ці послуги можна отримати у всіх досліджуваних центрах. Послуги з реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців теж достатньо інтегровані.

На жаль, дещо обмежені щодо перелічених послуг мешканці Зимнівської ОТГ Волинської області. У переліку послуг цього ЦНАПу немає реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, щодо нерухомості проводять лише державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, а в земельній сфері надають лише послуги із затвердження технічної документації та видачі витягів з неї. Також надають дозволи на розробку та висновки про погодження проектів землеустрою. Аналогічно обмежено перелік земельних послуг у Золотниківській ОТГ.

Водночас у решті ЦНАПів проводять державну реєстрацію земельних ділянок, видають витяги з Державного земельного кадастру (ДЗК) та інші, пов’язані з ДЗК послуги.

А в Тячівській ОТГ реєстраційні послуги суб’єктів господарювання надають лише щодо фізичних осіб – підприємців. Якщо ж треба отримати послуги, які стосуються діяльності юридичних осіб, потрібно звертатися до РДА.

Паспортні послуги

Уже кілька років одними з найпопулярніших послуг є паспортні: оформлення та видача біометричних паспортів, як внутрішнього (у вигляді ІD-картки), так і для виїзду за кордон. Незважаючи на те, що паспортні послуги не децентралізовано і їх надають не лише через ЦНАПи, подати документи для їхнє отримання можна переважно лише за попереднім записом.

Через доволі високу вартість обладнання, його подальшого підключення й обслуговування, не всі ЦНАПи невеликих громад можуть собі дозволити послугу оформлення паспортів, тому перелік закладів, де можна оформити паспорти,  значно вужчий. Зокрема, цих послуг немає у трьох проаналізованих ОТГ.

Прикро, але навіть деякі ЦНАПи обласних центрів досі не надають паспортні послуги. Зокрема, це стосується Ужгорода.

Будівництво

Таку затребувану сферу, як будівництво, не передано у відання територіальних громад. Тому отримати дозволи на будівельні роботи чи зареєструвати декларації про готовність до експлуатації через ЦНАП нині можна лише в містах. Хоча всі центри могли б виконувати функцію фронт-офісу.

Послуги РАЦС

У більшості ЦНАПів впроваджено послуги реєстрації актів цивільного стану (РАЦС), які супроводжують людину протягом життя. Серед них – державна реєстрація народження, шлюбу чи зміни імені, а також реєстрація смерті та внесення змін до актових записів. Погляньмо на стан інтеграції послуг з РАЦС до ЦНАПів.

Послуги з РАЦС наразі впроваджено лише в семи ЦНАПах з тринадцяти. У чотирьох закладах надають послуги реєстрації народження, смерті та шлюбу. Львівські ЦНАПи не надають послуг реєстрації шлюбу, рівненський – реєстрації смерті, а в Ужгороді не реєструють народження.

Додатково у двох центрах (Ужгорода та Рівного) можна змінити ім’я, а у ЦНАПі Тростянецької ОТГ запроваджено послуги РАЦС лише першої черги – видають свідоцтва про народження, шлюб та смерть.

Найменш інтегровані послуги

Найгірше інтегровані послуги у ЦНАПах Західної України – це соціальні, пенсійні, послуги з реєстрації транспортних засобів та видачі посвідчень водія.

Адміністративні послуги соціального характеру, до яких належать призначення субсидій та допомог, а також пенсійні послуги, доволі слабо інтегровано до ЦНАП. Зазвичай їх надають напряму органи соціального захисту та Пенсійного фонду.

Надання соціальних послуг запроваджено в п’яти Центрах надання адміністративних послуг (Івано-Франківська, Луцька, Чернівців, Зимнівської та Золотниківської ОТГ).

Щодо пенсійних послуг, то у двох ЦНАПах (Тростянецька та Зимнівська ОТГ) в окремі дні здійснюють прийом та консультують представники Пенсійного фонду.

У ЦНАПі Золотниківської ОТГ надають три «дрібні» послуги ПФ:

  • видача пенсійних посвідчень;
  • переведення пенсії за новим місцем проживання;
  • зміна способу отримання пенсії.

Виходить, якщо адмінпослуги соціальної сфери хоч частково та повільно, але інтегрують до ЦНАПів, то пенсійні – міцно займають своє утверджене місце. У цій категорії послуг не помітно закономірності у кращій функціональності ЦНАПів великих міст порівняно з ОТГ. Навпаки, завдяки меншій кількості відвідувачів невеликим закладам в ОТГ легше інтегрувати послуги соціальної сфери. Хоча територіальним громадам для цього треба взаємодіяти з управліннями соцзахисту райдержадміністрацій.

У містах ця інтеграція легша лише з теоретичного погляду, адже і ЦНАПи, і підрозділи соцзахисту – це складові міської влади. Проте велика кількість додаткових споживачів послуг відлякує деякі центри.

А от з пенсійними послугами ситуація геть специфічна. Треба вимагати від ПФ, щоб усі його послуги можна було замовити в будь якому ЦНАПі. При цьому не лише через представника фонду, а й через адміністратора центру в усі прийомні години ЦНАПу.

Останньою, проте не менш важливою групою є послуги з реєстрації транспортних засобів та обмін посвідчень водія. Обидва види послуг надають тільки у Львові, видачу посвідчень водія впроваджено також у Тернополі.

У ЦНАПах Луцька, Тернополя, Рівного вже підписано угоди з територіальними органами МВС про надання цих послуг через центри, отже, їхня інтеграція на етапі закупівлі обладнання. Тому найближчим часом перелік ЦНАПів, у яких можна буде зареєструвати транспортний засіб чи отримати посвідчення водія, розшириться.

Але й тут мусимо нагадати про відомчий супротив. По суті, МВС (і його сервісні центри) передають ЦНАПам лише частину свого функціоналу. Ні перереєстрації транспортних засобів, ні реєстрації раніше вживаних ТЗ, ні первинної видачі посвідчень водія у ЦНАПах немає. І це питання радше до центральної влади України.

Попередній запис

Як свідчить практика, не менш важлива для людей можливість попереднього запису в ЦНАП на конкретний день та годину, адже це дозволяє суттєво зекономити час. Якщо ви хочете записатися на прийом, до чотирьох міських центрів запроваджено реєстрацію через вебсайт ЦНАПу, до двох інших – за телефоном.

Виняток становить міський ЦНАП Рівного, де попередній запис ведуть лише на паспортні послуги та реєстрацію нерухомості, а для запису заздалегідь потрібно особисто з’явитися до ЦНАПу, оформити картку клієнта й тоді вже реєструватися на конкретну дату та годину, щоб прийти знову.

У Центрах надання адміністративних послуг ОТГ нині немає шаленого напливу відвідувачів. Тому у двох (Печеніжинська та Золотниківська ОТГ) можливості попереднього запису немаєХоча вона там і не потрібна: шанс потрапити в чергу мінімальний. У двох інших ЦНАПах ОТГ (Вете такодликокучурівська та Тростянецька) попередній запис ведуть виключно на паспортні послуги, які мають попит. Реєстрацію проводять телефоном.

Оригінальний спосіб запису в ЦНАПі Тячівської ОТГ. За загальним правилом тут реєструють відвідувачів на рецепції на поточний день о 08:00 (прийом починається з 08:20). Вам видадуть талончики електронної черги та попередньо перевірять пакет потрібних документів (чи все є, чого не вистачає, чи всі документи в порядку).

Читайте також: Інтеграція адміністративних послуг: ділимося досвідом і шукаємо нові практики

То що ж у підсумку?

Як бачимо, запровадження нових послуг – доволі нелегкий та тривалий процес, який потребує чимало матеріальних та людських ресурсів. Нові послуги не так швидко, як хотілося б, але впроваджують у ЦНАПах. А отримання адміністративних послуг через такі центри – це якісно новий рівень сервісу.

Не останню роль у цьому процесі відіграють центральні органи виконавчої влади та уряд загалом. Зокрема, час передати від них послуги з РАЦС, з реєстрації земельних ділянок, транспортних засобів і видачі посвідчення водія до місцевого самоврядування. Це, до речі, передбачено Стратегією реформування державного управління до 2021 року.

Паспортне обладнання потрібно здешевити та забезпечити справжню конкуренцію на ринку його продажу. Місцеве самоврядування, своєю чергою, має надавати адміністративні послуги пріоритетно через ЦНАПи. Це стосується і послуг у сфері соціального захисту. Лише за таких умов ми зможемо за один візит і в одному місці замовити всі потрібні нам послуги.

Христина Тибінка,
експертка Центру досліджень місцевого самоврядування
та Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN

Джерело: Leopolis.news

Версія для друку

коментарі