Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Місцеве самоврядування в умовах війни: підсумки за червень

Лип / 22
04
pereselenci

Іспит на міцність та випробування на ефективність реформи децентралізації триває. Такого практичного втілення реформи в екстремальних, воєнних умовах, мабуть, не зазнавала жодна з проведених довоєнних реформ в Україні.

На плечі органів місцевого самоврядування (ОМС) лягли проблеми, які навіть не були передбачені реформою, але вирішення яких необхідне, та ще й у стислі терміни.

Зокрема перед ОМС постали питання: як та де розміщувати переміщених осіб, де знайти житло для тих мешканців, які його втратили, як розподіляти гуманітарну допомогу, як надавати необхідні послуги під обстрілами та як не порушити закон при наданні землі в оренду. Це тільки мала частка того, з чим доводиться стикатися місцевій владі для забезпечення життєдіяльності громади в умовах воєнного стану.

Без співпраці з військовими адміністраціями налагодження життя у громадах було б неможливим. Це ще один плюс реформи — швидке переорієнтування до екстремальної ситуації, спільні прийняття рішень для забезпечення національної безпеки, охорони прав, свобод та інтересів громад.

Довгоочікуваною подією червня стало надання Україні статусу кандидата на членство в Європейському Союзі.

Це новий виклик для ОМС. Перед місцевим самоврядуванням, як і перед усією країною, постало завдання розробити та впровадити в життя стратегію відновлення України, її громад. Адже відродження України — це, перш за все, відродження громад. Тому для ОМС починається дуже важливий етап — приєднатися до проєктів щодо відновлення інфраструктури в громадах.

Ще однією знаковою подією у червні стало проведення у Польщі Всесвітнього міського форуму (WUF) — найголовнішого міжнародного заходу з питань сталої урбанізації.

Форум був створений у 2001 році Організацією Об’єднаних Націй для вивчення однієї з найбільш актуальних проблем, що стоять сьогодні перед світом: швидкої урбанізації та її впливу на громади, міста, економіку, зміну клімату та політику. У рамках цього заходу відбувся і День України.

13 червня 2022 року Президент України підписав Закон України «Про адміністративну процедуру», який, за влучним висловом народної депутатки України Лариси Білозір, здійснить «тиху революцію» і стосуватиметься нових підходів у відносинах місцевого самоврядування з приватними особами.

У червні пройшли зміни й у політичному житті ОМС — в Україні заборонили 10 проросійських партій, що має наслідки й для статусу депутатів місцевих рад.

Мінрегіон розробив законопроєкт, який пропонує запровадити нову підставу для дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради в разі набрання сили рішення суду про заборону діяльності партії, якщо депутат був обраний від місцевої організації такої партії.

Як зазначив Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов, «повноваження депутата припиняються, якщо він входив до фракції забороненої партії. У таких випадках заміщення депутата не здійснюється, а відповідний депутатський мандат залишається вакантним».

Детальніше — у добірці повідомлень.

Новини законодавчого регулювання процесів реформи децентралізації й місцевого самоврядування

Події

Статті, публікації, методичні рекомендації, підручники для місцевого самоврядування

Матеріал підготувала Ольга Мірошник
Голова Правління Фонду Місцевої Демократії,
регіональна координаторка Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN у Харківському регіоні

Версія для друку

коментарі