Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Адмінпослуги й адмінпроцедура: підсумки червня

Лип / 22
04
робота

Пропонуємо вашій увазі добірку новин за напрямом «Адміністративна процедура та адміністративні послуги», які відбулися протягом червня 2022 року.

Подальший рух до інтеграції з ЄС

13 червня Президент України підписав Закон «Про адміністративну процедуру» (законопроєкт №3475 від 14.05.2020).

Більшість положень Закону набудуть чинності через 18 місяців з дня його опублікування. Закон передбачає уніфіковані правила відносин громадян із державою замість десятків суперечливих Законів, що нині існують. Зокрема, йдеться про послуги отримання паспорта, дозволів, ліцензій тощо. Україна донині не мала правового регулювання загальної адміністративної процедури. Цей закон можна порівняти з процесуальними кодексами в судах.

Боротьба за українських громадян триває

У ДМС розробили Покроковий алгоритм дій у разі втрати паспорта під час війни.

ДМС спростила порядок видачі, продовження та заміни паспортів для дітей.

Кожна дитина має можливість перетинати державний кордон в обох напрямках на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, строк дії якого продовжено, а також на підставі паспорта для виїзду за кордон її батьків чи законних представників, до якого внесено інформацію про цю дитину.

Наразі працює ще одна новація — можливість батькам чи законним представникам дитини сформувати та використовувати е-паспорт для виїзду за кордон стосовно дитини віком до 14 років.

Протягом червня ухвалено дві важливі Постанови КМУ.

Перша постанова стосується оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України.

І вже наприкінці червня представництво ДП «Документ» розпочало оформлення паспортних документів громадянам України у Варшаві. Громадяни можуть записатися у чергу онлайн. Вартість нетермінового виготовлення закордонного паспорта складе 2933 грн. Термін виготовлення — 45 днів.

Ми зараз маємо ситуацію, коли велика кількість ВПО та депортованих українських громадян потребують оформлення нових паспортних документів замість втрачених.

Тому МВС ініціювало другу постанову, відповідно до якої українцям у період воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення виготовлення та видача паспорта здійснюватиметься без внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, засобів КЕП та шифрування.

Це дозволить у найкоротші терміни задовольнити потребу громадян у бланках документів формату ID-1 у повному обсязі. Зокрема, ДП «Поліграфкомбінат» зможе виготовити бланки для видачі 178 тис. внутрішніх ID паспортів. 

У ДМС заявили, що зіткнулися з небаченими досі труднощами, пов’язаними з постачанням та доставкою необхідних витратних матеріалів для друку паспортів, зокрема — з-за кордону. Як результат, в Україні є затримки строків виготовлення документів.

Діджиталізацію не спинити

В умовах війни багато українських громадян вимушені були тимчасово переміститися в інші європейські країни, мали там офіційно оформити своє перебування й оцінити якість державних сервісів приймаючих країн. За результатами останнього дослідження Gradus Research, «м’яч» знаходиться на половині України. Більше третини опитаних українських громадян (37%), які зараз перебувають за кордоном, вважають, що українські державні сервіси в плані своєї діджиталізації та онлайнової доступності кращі за закордонні.

Втім попри обнадійливі порівняння закордонних та українських сервісів на користь останніх, у самій Україні в цій сфері не все так гарно та є ще над чим працювати.

Експерти ініціативи «Право в умовах війни» констатують, що існують проблеми з реєстрацією ВПО в «Дія». Така можливість онлайн-реєстрації певною мірою «розвантажила» УСЗН та ЦНАП, втім виявилася недосконалою через відсутність належного зв’язку з реєстром ВПО. Працівники УСЗН мають вручну переносити дані з «Дія» до реєстру за допомогою ПК «Соціальна громада». У разі розбіжностей / помилок, людину викликають телефоном до УСЗН і вона має наново подавати заяву. Якщо людина, наприклад, зареєструвалася у «Дія» у квітні, а до УСЗН її запросили лише в червні, то це означає, що виплати за квітень і травень ця людина не отримає, бо державна допомога виплачується із дня звернення. Про те, як виправити ситуацію, можна дізнатися з аналітичної записки Ініціативи, яку направлено до Мінсоцполітики.

МВС пропонує сучасні інструменти з отримання інформації про штрафи ПДР.

Сервісні центри МВС надають послугу вибракування транспортного засобу.

Якщо транспортний засіб згорів або залишився на окупованій території, або був пошкоджений і не придатний до подальшого використання, власник авто може звернутися до найближчого сервісного центру МВС і замовити послугу. Послуга вибракування транспортного засобу надається безкоштовно.

Витяг з реєстру територіальної громади формуватиметься на Єдиному державному вебпорталі електронних послуг «Дія».

3 1 грудня 2021 року для власників паспортів-книжечок та ID-карток таким підтвердженням є витяг з реєстру територіальної громади. Раніше по нього треба було ходити до відповідних органів реєстрації та відстоювати черги. А тепер можна зробити на порталі «Дія». Аналіз понад 2200 державних послуг виявив, що понад 550 із них потребують документу із відомостями про реєстрацію місця проживання. Тому впровадження такої послуги необхідне. Витяг формується відповідно до даних реєстрів територіальних громад станом на 23 лютого 2022 року. 

Подати заявку на консультацію з усиновлення дитини можна на порталі «Дія».

Уряд підтримав законопроєкти Мінцифри, відповідно до яких розмитнення легкових автомобілів можна буде зробити на Єдиному державному вебпорталі електронних послуг «Дія».

АНОНСИ від Міністерств

У Міносвіти обговорили можливість інтеграції документів про освіту до мобільного аплету «Дія». Це дозволить абітурієнтам з окупованих територій використовувати цифрові копії документів для вступу.

Мінцифри працює над запуском у застосунку «Дія» цифрового пенсійного посвідчення та першого функціоналу електронного нотаріату.

Ще більше новин — у добірці новин та повідомлень. 

Проєкт Закону 3475 про адміністративну процедуру

Розвиток та підтримка мережі ЦНАП

Надання адміністративних послуг для ВПО

Надання адміністративних послуг соціального характеру, пенсійних та соціальних послуг

Надання паспортних адміністративних послуг

Надання адміністративних послуг МВС

Надання адміністративних послуг, які потребують доступу до державних реєстрів

Цифровізація адміністративних послуг

Соціологічні дослідження

Про те, що змінилося та які процеси процеси відбувалися у червні у сфері адмінпослуг та адмінпроцедури, слухайте також у подкасті «Гід Реформ» та дивіться у YouTube

Матеріал підготувала Анна Колохіна
голова правління Дніпровського центру соціальних досліджень,
регіональна координаторка Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN у Дніпропетровській області

Версія для друку

коментарі