Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Права та можливості жінок, зайнятих у сфері безпеки

Бер / 20
23
image

«Однакові природні властивості мають живі істоти обох статей, і за своєю природою як жінки, так і чоловіки можуть брати участь в усіх справах, проте жінки в усьому немічніші за чоловіків», — зазначається у діалозі Платона «Держава».

Ще давньогрецький філософ розмірковував на тему рівних прав для чоловіків та жінок. Водночас до числа вищих правителів ідеальної держави Платона жінки не допускалися. Можливо, саме тому вони воюють за рівноправ’я тисячоліттями. Ця боротьба триває й сьогодні, до того ж, на всіх фронтах. За можливість працювати у безпековій сфері — також.

5 березня у Харкові відбувся 12-й Форум громадської безпеки, присвячений темі посилення ролі жінок у секторі безпеки. Захід модерувала Соломія Рожко — експертка з координації регіонального співробітництва КМЄС у Харкові.

Зала, в якій відбувався Форум цього разу, виглядала незвично: в ній зібралися десятки жінок у формі — полковники, підполковники, лейтенанти, патрульні.

Вони обговорювали реформу безпеки — питання запровадження рівних можливостей для жінок в поліції та Національній гвардії України.

Законодавство та наука про рівні права для чоловіків і жінок у сфері безпеки

Що про гендерну рівність «каже» законодавство? З цією темою учасників Форуму ознайомила помічниця ректора з гендерних питань Харківського національного університету внутрішніх справ Оксана Цукан. Пані Оксана розповіла, що Україна має міжнародні зобов’язання щодо забезпечення рівних прав та можливостей для жінок та чоловіків, зокрема у сфері безпеки.

Такі можливості захищає низка законів та урядових постанов. Вони також зафіксовані у документі «Національний план дій з виконання рекомендацій, викладених у заключних зауваженнях Комітету ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок до восьмої періодичної доповіді України про виконання Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок на період до 2021 року від 5 вересня 2018 року».

Освітяни також опікуються темою рівних прав для чоловіків та жінок на службі. Про це свідчить кількість написаних просвітницьких матеріалів: «Виконання резолюцій про жінок, мир і безпеку в ході реформування сектору безпеки», «Гендер і реформування поліцейських сил», «Гендер і формування політики національної безпеки», «Гендер і контроль над сектором безпеки з боку громадянського суспільства», «Гендер і прикордонний контроль».

Однак в реальності гендерна рівність виглядає так: поки в університетах працює близько 70 % жінок, у топ-менеджменті держави — аж 0 %. Усі керівні посади обіймають чоловіки, й немає жодної жінки-генерала.

Жінки на поліцейській службі

Після пані Оксани слово взяла Альона Стрижак — старший лейтенант, очільниця Патрульної поліції в Харківській області.
Пані Альона — вже друга жінка, яка очолює патрульну поліцію в Харкові. Вона розповіла про діяльність Української асоціації представниць правоохоронних органів (УАППО). Місія цієї організації — сприяти забезпеченню рівних прав та можливостей для жінок і чоловіків у правоохоронних органах України. При цьому до управлінського складу Асоціації входять 58 чоловіків і дві жінки.

Натомість 24 % чисельності всіх харківських поліцейських складають саме жінки. Однак загалом в Україні спостерігається зменшення кількості жінок, які обіймають посади в поліції: у 2016 році таких було 26 %, а у 2019 році залишилося близько 17 %.

В Уряді жінок уже теж практично немає. І тому виникає питання: такий стан речей випадковий або плановий? А може, гендер для влади — це чергова кон’юнктура?

Міжнародний досвід у боротьбі за рівні права

Колишній поліцейський з Лондона Вільям Брейм та дві гості з Польщі — підполковники у відставці Корнела Облінська та Данута Буковецька — розповіли про нелегкий шлях британських та польських жінок до роботи в поліції та у сфері безпеки.

Сьогодні в Польщі кожна п’ята жінка працює у безпековому секторі. Так, в країні створили Повноважний орган у справах рівного поводження, до складу якого входять Повноважний орган з питань рівного поводження у службових формах та Консультативна група «Жінки в мундирах».

Але найголовніше, що польських жінок, які працюють у сфері безпеки, підтримує громадянське суспільство. Окрім цього, вони також мають юридичну та соціальну підтримку.

Водночас жінки-поліцейські постійно вдосконалюються: багато навчаються, переймають досвід жінок з інших країн, будують довірливі стосунки з суспільством, вивчають його потреби, виступають на різних заходах, зустрічаються з громадами.

Права жінок в оборонній сфері

«Кар’єра жінок в Національній гвардії України: очікування та реальність» — з доповіддю на цю тему виступила підполковник, заступник начальника Національної гвардії України у Харкові Олена Іванова.

Держава підтримує забезпечення рівних прав жінок у військовій сфері, запобігає конфліктам і насильству, забезпечує рівні можливості кар’єрного росту. Ці питання зокрема регулюють такі нормативно-правові документи:

  1. Відповідно до Наказу МВС України від 13.03.2018 р. № 189 Про внесення змін до наказу МВС від 16.03.2017 р. № 234 «Перелік штатних посад рядового, сержантського і старшинського складу Національної гвардії України з урахуванням тих, на які дозволяється призначати військовослужбовців-жінок, та відповідних їм військових звань і тарифних розрядів посад» — відкриті всі посади рядового, сержантського та старшинського складу для військовослужбовців-жінок в НГУ.
  2. Згідно із розпорядженням Командувача НГУ від 19.07.2019 р. № 27/22/4 — 5302 командирам (начальникам) під час попереднього планування залучення особового складу (незалежно від статі) та направлення його для службово-бойових (бойових) завдань в районі проведення операції Об’єднаних сил обов’язково враховувати військово-облікову спеціальність та не застосовувати розпорядження ГУ НГУ від 21.02.2017 р. № 27/6-996, від 12.05.2017 р. № 27/21/3-2906, від 12.06.2017 р. № 27/21/3-3693, що обмежували участь військовослужбовців-жінок у ООС.

Як виконуються такі постанови можна побачити у таблиці нижчі. Ці дані на Форумі презентувала пані Олена.

Кадрова статистика у порівняльній динаміці 2018 та 2019 років

 У Національній академії Національної гвардії України 85 жінок входять до складу науково-педагогічних працівників — 46 % від усієї загальної кількості працівників.

На навчання в Академії вперше взяли дівчат у 2013 році: тоді до ВНЗ вступили 8 жінок. Зараз там навчається 112 дівчат на командно-штабному та гуманітарному факультетах.

Загалом в лавах Національної гвардії України 12 % особового складу військовослужбовців складають жінки. Про них турбуються наступним чином:

  1. забезпеченням окремих та безпечних господарчих і санітарних приміщень (кімнатами для зберігання особистих речей, роздягальнями, кімнатами для вмивання, душовими кімнатами, туалетами) — окремо для військовослужбовців-чоловіків і для військовослужбовців-жінок;
  2. забезпеченням військовослужбовців-жінок НГУ формою одягу відповідно до антропометричних даних, включаючи вагітних військовослужбовців-жінок (екіпіровкою та обладнанням).

Як жінки завойовували сферу безпеки?

Перепони на шляху до поліцейської або військової кар’єри для жінок існували не лише в СРСР та Україні — у європейських країнах також.

У Польщі, наприклад, перші варти жінок в міліції були створені у Варшаві та Лодзі 26 лютого 1925 року. До них могли вступити лише здорові незаміжні або бездітні вдови з коротким волоссям віком від 25 до 45 років зі зростом не менше 164 см.

Окрім цього, охочі стати міліціонерами жінки мали надати довідку про хрещення, характеристику, заяву, в якій вони зобов’язувалися не одружуватися протягом 10 років після вступу на службу.

Натомість сьогодні в Польщі вже дві жінки стали генералами поліції.

У Великій Британії вперше жінка стала комісаром у 2017 році. При цьому, щоб нашити на спідницю лампаси, які на штанах мали чоловіки-комісари, їй знадобився спеціальний дозвіл керівництва.

Як посилити роль жінок у сфері безпеки?

У боротьбі за рівні права однаково важливі зусилля жінок-службовців та підтримка громадського суспільства.
Так, учасники Форуму дійшли висновку, що жінки щодня доводять свою фаховість. А також важливу роль грають:

  1. Відмова від пільг. Жінки, які працюють у поліції та сфері безпеки, не можуть розраховувати на пільги. Як і чоловіки, вони мають пройти тести на професійну придатність, розпочати кар’єру в поліції з патрульної служби.
  2. Співпраця між працівниками силових структур і представниками громадських організацій. Ідеться не лише про співпрацю між жінками — про співпрацю між чоловіками та жінками теж. Таке партнерство має засновуватися на довірі та повазі. Це допоможе жінками стати лідерами змін.
  3. Виховання довіри суспільства до жінок у формі. Але чим або як вимірюється довіра? На думку учасників Форуму з Лондона, довіра — це комфорт підійти до поліцейського.
  4. Подолання невпевненості жінок у собі. Ми, суспільство, маємо підтримувати жінок у їхньому прагненні отримувати високі рангові звання.
  5. Формування позитивного іміджу жінок в поліції — в країні та за її межами. Нам потрібні позитивні приклади діяльності жінок у сфері безпеки: історії про їхню роботу, успіхи, героїзм — як зразок для наслідування.

І ще вдосконалення потребує законодавство. Громадські організації та аналітичні центри можуть допомогти провести аналіз діючих нормативно-правових актів, а також організовувати навчання, практикуми, дебати, конференції із запрошенням представників поліції.

Ольга Мірошник,
регіональна координаторка Громадської мережі
публічного права та адміністрації
UPLAN

Версія для друку

коментарі