Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Спідометр реформ: до Європи на максимальній швидкості?

Тра / 19
30
image реформи

Для України інтеграція в Європу — це не лише про економічні переваги, а й про необхідність виконувати зобов’язання.

Після підписання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, ми зобов’язалися забезпечувати поступову адаптацію законодавства України до acquis ЄС.

23 травня експерти Центру політико-правових реформ (ЦППР) презентували спеціально для порталу UPLAN оригінальний моніторинговий проект «Спідометр реформ».

Завдання «Спідометра реформ» — наочно показати, як саме Україна виконує свої зобов’язання щодо реформування законодавства у чотирьох ключових сферах: конституційній, судовій, антикорупційній та сфері реформи прокуратури.

«Цей ресурс буде корисним для кращого розуміння поточного стану впровадження реформ в Україні для викладачів, студентів, експертів, журналістів, політиків та державних службовців», — ідеться на сайті проекту.

До аналітичної команди, яка надає експертну оцінку стану виконання реформ, увійшли:

  • Юлія Кириченко, член правління ЦППР та керівник проектів з питань конституційного права;
  • Роман Куйбіда, заступник голови правління Центру, екперт з питань судівництва;
  • Микола Хавронюк, директор з наукового розвитку ЦППР, експерт з кримінального права і проблем корупції;
  • Олександр Банчук, член правління ЦППР та експерт з реформи органів правопорядку.

Як користуватися Спідометром реформ?

Для аналітики експерти використали близько 150 рекомендацій, які Україні надали ключові європейські інституції: Венеційська комісія, Рада Європи, Консультативна рада європейських суддів, Консультативна рада європейських прокурорів та інші.

Кожна рекомендація вимірюється за 100-бальною шкалою. Експерти виставляють оцінки від 0 до 100, де 0 свідчить про те, що рекомендація не виконана взагалі, а 100 — що рекомендація повністю імплементована в законодавство та практику.

Але слід враховувати, що на виконання конкретних рекомендацій впливають певні події. На полі кожної рекомендації можна побачити, чому була виставлена конкретна оцінка та які події на це вплинули.

Рекомендації розділені за окремими сферами, на графіку можна побачити усереднену оцінку. «Це працює за простим математичним алгоритмом, коли враховуються рекомендації, які в цій сфері існують. І можна подивитися, як та чи інша подія вплинула на загальний графік по сферам», — розповів експерт ЦППР Максим Середа.

Точкою відліку для Спідометра став 2014 рік. Наразі є оцінки в кожній сфері.

Щоб простити навігацію та зробити сайт зручнішим для користувачів, сфери поділені на тематичні підгрупи. Наприклад, у судовій сфері є рекомендації щодо організації судової влади, оцінювання суддів, призначення кар’єри та імунітету суддів.

Кожна з тематичних підгруп має власний графік. Завдяки цьому можна подивитися окремо, які рекомендації входять до цієї підгрупи, а також оцінку конкретної рекомендації та загальну оцінку по підгрупі.

Зараз на головній сторінці Спідометра загалом зазначено 154 рекомендації, з яких 42 — виконані. Проте середній бал нижчий від загальної кількості врахованих рекомендацій, адже досягнення різних реформ нерівнозначні.

Кількість — не значить якість

Проте експерти застерігають: навіть втілення всіх рекомендацій не стає гарантією успішності реформ. Наприклад, високу оцінку ми бачимо у блоці судової реформи, але чи дійсно це одна з найвдаліших реформ?

«Справа в тому, що законодавство у судовій сфері досить хороше, на відміну від сфери прокуратури чи сфери конституційної, — коментує Максим Середа. — І тому Спідометр загалом показує дуже високу планку, можна подумати, що у нас все добре. Насправді це не так. Ми вимірюємо не успішність реформи загалом, а відслідковуємо виконання конкретних рекомендацій».

Спеціально для UPLAN
підготувала Ксенія Дітчук

Версія для друку

коментарі