Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Суди, адвокатура, безоплатна правова допомога на Одещині: як карантин вплинув на роботу

Вер / 20
23
image

Як одночасно забезпечити права громадян на судовий захист, адвокатську та безоплатну правову допомогу, а також захистити населення від гострої інфекційної хвороби.

Особливий режим роботи під час пандемії позначився на роботі судової системи.

Відповідно до рекомендацій Ради суддів України, Вищої ради правосуддя, на початку карантину суди почали запроваджувати у свою роботу обмежувальні заходи, покликані забезпечити епідеміологічну безпеку при розгляді справ.

Регламентує забезпечення учасників судового процесу належним доступом до правосуддя Закон України №540-IX від 30 березня 2020 року, який впровадив низку змін до процесуального законодавства.

Однак кожна судова установа встановлює власні правила та слідує власному алгоритму у питаннях, що стосуються відправлення судочинства та проведення судових засідань. Також питання про проведення або відкладення певної справи вирішує суддя у кожному окремому випадку з огляду на стадію її розгляду, перебіг процесуальних строків тощо.

Зокрема, Одеський апеляційний суд за розпорядженням голови суду з 17 березня до 3 квітня 2020 року зупинив розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу та припинив їх пропуск до залів судових засідань.

Наприклад, керівництво Татарбунарського районного суду Одеської області з початку карантину припинило особистий прийом громадян; там обмежили допуск до судового засідання осіб, які не є його учасниками; ознайомлення учасників судового процесу з матеріалами судової справи провадять у дистанційному режимі — надсилають копії матеріалів електронною поштою; там також зменшили кількість судових засідань.

Аналогічні обмеження застосували й районні суди Одеси. Зокрема, у Київському районному суді з початку карантину припинили проводити відкриті судові засідання за участю учасників судового процесу та не пускають до залу судових засідань. Зазначені обмеження не стосуються розгляду кримінальних проваджень, матеріалів, клопотань та заяв, в яких обрано або продовжено строк тримання під вартою; спливли строки тримання осіб під вартою; справ про адміністративні правопорушення, якщо відкладення розгляду справи спричинить закінчення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Так, в серпні відкрите судове засідання провів Приморський районний суд міста Одеси, розглянувши обвинувальний акт стосовно капітана судна Delfi, якого обвинувачують у вчиненні кримінального проступку за ч. 1 ст. 276 КК України. У судовому засіданні обвинувачений свою провину визнав у повному обсязі.

Розпорядження голови Одеського апеляційного суду від 23 березня 2020 року «Про порядок пропуску до адміністративної будівлі суду» встановило на період карантину особливий режим пропуску до будівлі суду з обов’язковим дотриманням заборон щодо доступу до приміщення суду.

Порушення карантинного режиму сприяло збільшенню кількості справ в адміністративних судах, які водночас розглядають офлайн. У понад 90% справ про притягнення людей до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину вітчизняні суди стають на бік громадян, пише «Укрінформ», аналізуючи дані Єдиного державного реєстру судових рішень.

Директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк називає абстрактними низку положень, які доповнили Кодекс України про адміністративні правопорушення. «Додана» стаття 44-3 «Порушення правил щодо карантину людей» передбачає «драконівські» штрафи для громадян — від 17 тисяч до 34 тисяч гривень, для посадовців — від 34 до 170 тисяч.

«34 тисячі гривень для громадян неадекватне стягнення, яке суперечить принципу пропорційності, оскільки не враховує ні рівня легальних доходів населення, ні розміру штрафів, передбачених у КУпАП та Кримінальному кодексі за схожі й навіть більш тяжкі діяння», — зазначив пан Микола.

Експерт підтримує позицію суддів, які закривають справи про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 44-3 КУпАП.

Переважна більшість судів на власних вебсторінках рекомендують звертатися до суду із клопотанням про відкладення розгляду справи або утриматися від безпосередньої участі у засіданнях.

Приморський районний суд від початку карантину інформує містян про особливості роботи установи на сторінці в фейсбук. Березівський районний суд щотижнево інформує про стан розглянути справ за тиждень.

Одеський обласний окружний суд з початку виборчої кампанії встановив особливий режим роботи під час виборчого процесу.

Загалом, на думку Голови ККС ВС Станіслава Кравченка, «весь цей період суди працювали сумлінно і в повному обсязі виконували свої функції. Однак настав час для визначення проблем, які постали перед судовими установами в період карантину, та спільного пошуку шляхів їх вирішення».

Наразі в Україні розпочинаються перші судові онлайн-засідання. В рамках експерименту таке засідання відбулося в Дніпрі. Далі, після розробки програмного забезпечення, за необхідності або за згоди сторін передбачена можливість застосовувати таку форму засідань в інших регіонах.

Адвокатура: чи рівні умови?

Впродовж карантинних обмежень змінилися умови за яких здійснюється адвокатська діяльність. Як наслідок, адвокати та громадяни опинилися у нерівному положенні стосовно до інших сторін процесу.

Про це зазначила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова. Пані Лідія підкреслила, що адвокати і громадяни повністю підпадають під обмежувальні карантинні заходи, які встановив відповідний Закон від 13 квітня, а також низка постанов Кабінету міністрів.

 «Виходить, що в судовому процесі є 2 категорії учасників, при тому протилежних — ті, які не мають карантинних обмежень, і ті, до яких вони застосовуються у повній мір», — зазначила адвокатка.

Впродовж карантину Вища школа адвокатури НААУ готує та оприлюднює на сторінці в фейсбук дайджест відповідей та роз’яснень адвокатів на актуальні питання юридичної практики.

Завідувач кафедри конституційного права НУ «Одеська юридична академія», експерт Мережі UPLAN Дмитро Терлецький дає роз’яснення з питань застосування конституційної скарги, звернення до ЄСПЛ без отримання рішення по скарзі, паралельному зверненню до КСУ та ЄСПЛ.

З метою підтримки адвокатів в період пандемії, Рада адвокатів Одеської області 15 квітня 2020 року прийняла рішення про надання адвокатам, чия діяльність продовжується на день прийняття рішення, одноразової матеріальної допомоги у розмірі 1000 грн у зв’язку з пандемією COVID-19 та відсутністю у значної частини адвокатів можливості отримувати винагороду за здійснення адвокатської діяльності.

Безоплатна правова допомога: робота продовжується

Карантин не став перепоною для надання безоплатної правової допомоги (БПД). Новий офіс БПД відкрився 24 червня 2020 року. Тепер в Одеській області працює 31 точка доступу до безоплатної правової допомоги. Клієнтами Центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Одещини стали вже понад 118,6 тисяч осіб.

Система БПД працює у віддаленому доступі із застосуванням електронних технологій. Працівники БПД надають правову допомогу, використовуючи віддалені форми спілкування — онлайн консультування, відеозв’язок, телефонний зв’язок тощо.

Чергові фахівці приймають громадян у Центрах з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Для отримання правової допомоги дистанційно Юлія Лісова, юристка партнерів Мережі UPLAN Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» радить:

  • телефонувати на безкоштовний номер системи БПД — 0-800-213-103;
  • ставити запитання в месенджері на фейсбук-сторінці;
  • писати на електронну пошту найближчого місцевого Центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД);
  • ставити запитання на сторінці системи БПД в інстаграм.

Щоденні статистичні дані щодо розповсюдження вірусу впливають на роботу судових установ на Одещині, тому актуальною залишається потреба розгляду справи в розумний строк, що має корелюватися з принципом безпеки людини та з дотриманням права громадян на участь у судовому засіданні.

Зокрема, Микола Хавронюк нагадує, що чинне законодавство передбачає низку підстав для притягнення громадян до юридичної відповідальності. Тому краще дотримуватися правил карантину, не «випробовувати долю» — в руки до «доброго» чи «злого» судді потрапить ваша справа, і дбати насамперед про власне здоров’я та здоров’я інших.

Ольга Нагорнюк,

комунікаційна менеджерка Мережі UPLAN в Одесі,
заввіділу соціокультурної діяльності ООНБ імені М. С. Грушевського

Версія для друку

коментарі