Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

До дискусії про Національну стратегію доходів

Січ / 24
08

Інші новини

Насправді добре, що наш уряд, Мінфін можуть розробляти такі системні й ґрунтовні документи політики. Про «штанги» зі спрощеною системою й таке інше не буду.

Але три тези таки напрошуються.

1. На жаль, обговорюється вже ухвалений документ. А не проєкт. І це якась недобра тенденція, коли багато і законопроєктів, і стратегій та концепцій подаються чи ухвалюються без публічних консультацій. Начебто все треба терміново й тільки для донорів.

Тут навіть скажу примітивно-приземлено. Але хоча б консультації з бізнес-асоціаціями, експертною спільнотою вже дозволили б не продукувати непотрібних конфліктів.

2. У стратегічних цілях побіжно згадано про «ДОВІРУ». На мій погляд, саме це здається надважливим. І щоб не зводилося тільки до антикорупції, цифровізації та … опитувань.

На мій погляд, ключове для довіри до податкових і митних органів — це власне про діалог та партнерство влади з бізнесом. Це про постійну сталу комунікацію й дотримання правил.

Якщо є норма закону, яка каже, що при колізіях платник податків правий, то так і має бути на практиці.

До речі, є дуже простий інструмент як вже почати розвивати цю довіру. Новий Закон України «Про адміністративну процедуру» передбачає, що до складу комісій з розгляду скарг можуть включатися представники інститутів громадянського суспільства.

Отже, ДПС і ДМС можуть стати першими органами, що залучають і бізнес-асоціації, і експертів з НУО до цих органів з розгляду скарг. Це має бути інституціоналізація партнерства та формування довіри.

І може нарешті назву «контролюючі органи» пора замінити на «органи податкового адміністрування». З наступною зміною філософії та стилю роботи.

3. І останнє. У Стратегії доходів не побачив ні слова про раціоналізацію «адміністративних зборів», тобто про плату за адміністративні послуги. Так, це не про сотні мільярдів, а лише про мільярди (та й то переважно в місцеві бюджети). Але це той випадок, коли гроші можна справедливо залучити в бюджет, бо це компенсаційні платежі. І це можна зробити вже.

Законопроєкт (4380) понад три роки у ВРУ. З серпня 2023 року рекомендований одноголосно Комітетом. Чому б і Мінфіну не підсилити увагу до нього й до питання «адміністративного збору» загалом?

Віктор Тимощук, 
член правління Центру політико-правових реформ

Джерело: Фейсбук-сторінка автора

Версія для друку

коментарі