Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Як змінилося життя львів’ян під час карантину?

Бер / 20
28

Через загрозу поширення вірусу COVID-19 уже два тижні львів’яни живуть в режимі карантину, який плавно увійшов у звичне життя. Поступово, день за днем у місті запроваджувалися обмеження: спочатку закрили школи, садки, заборонили масові заходи за участі понад 50 осіб.

Поки ж ми логічно розмірковували, що заклади, у яких одночасно може перебувати більша кількість, мали би припинити роботу, винахідливі підприємці вже через годину після оголошення умов карантину на своїх сайтах та сторінках у соцмережах інформували людей про кількісні обмеження продажу квитків на майбутні заходи. Вказували навіть конкретну кількість: хто 45, хто — 47. Водночас, одразу вибачалися про повернення частини вже проданих квитків для дотримання офіційних вимог стосовно кількості учасників масового заходу.

Раділи вони не довго. Наступним етапом обмежень стала заборона всіх масових заходів, включно із забороною діяльності кінотеатрів, театрів та спортивних комплексів.

З 16 березня у Львові зачинилися всі заклади сфери послуг та громадського харчування, стоматологічні клініки, салони краси, торгові центри та коворкінги, було призупинено курсування приміських маршруток на територію міста. Надалі — обмежили кількість дозволених пасажирів у міському транспорті та скасували пільги на проїзд.

Саме з цього дня львів’яни суттєво відчули на собі запровадження карантину в місті.

Хто контролює ситуацію?

Для оперативного ухвалення важливих рішень на міському та обласному рівнях утворили спеціальні штаби:

  • штаб оперативного реагування та прийняття рішень щодо ситуації із захворюванням на коронавірус у м. Львів;
  • координаційний штаб із запобігання розповсюдження коронавірусу у Львівській області для координації дій органів державної влади та місцевого самоврядування із запобігання поширення вірусу територією області.

Після офіційного введення надзвичайної ситуації на обласному рівні одразу ж утворили штаб з ліквідації надзвичайної ситуації медико-біологічного характеру регіонального рівня.

Звідки львів’яни дізнаються про те, що відбувається?

Керівники обласних органів (Львівська обласна рада та Львівська обласна державна адміністрація) та Львівський міський голова щоденно дають брифінги про результати засідань різних комісій, проведених заходів. На сторінках у Facebook усіх установ щодня публікують оперативну інформацію про поширення вірусу по Україні.

Мушу звернути увагу, що міська влада із запровадженням карантину спрацювала дуже ефективно та оперативно. Для інформування населення у Facebook створили спеціальну сторінку «Львів VS коронавірус» для поширення інформації, запустили чат-ботів у Telegram та Facebook Messenger.

Про офіційні канали інформації про коронавірус у Львові мешканці міста дізналися через розсилку sms-повідомлень. Про карантин та його правила львів’янам нагадують ще й через автомобілі-гучномовці, які їздять містом та закликають дотримуватися правил карантину.

Обласна рада, хоч із двотижневим запізненням, але запустила не лише чат-ботів у Telegram та Viber, а ще й цілу інтернет-платформу — «STOP COVID-19».

На платформі є інформація про симптоми вірусу та захисні заходи, а також карта поширення захворювання, координати та контакти медичних установ і лікарень в населених пунктах.

Як запобігають вірусу?

Від початку карантину у Львові почали активно мити та дезінфікувати дитячі та спортивні майданчики, зупинки громадського транспорту, вуличну інфраструктуру із використанням порохотягів та машин для миття.

Чи покривають таким миттям територію всього міста? Важко сказати.

Багато людей жаліється, що цієї техніки в районах взагалі ніколи не бачили. Але мені пощастило мешкати на вулиці, яку щоночі чистять порохотягом та миють — незалежно від запровадження карантину. Тому нам залишається лише довіритися щоденним фотозвітам комунальників.

Допомога медикам

Обмеження громадського транспорту спричинило труднощі з доїздом на роботу й додому багатьох медичних працівників. Поки небайдужі активісти зорганізувалися в соцмережах і частково допомогли уникнути численної відсутності медиків власними силами — на міському рівні про допомогу домовилися з найбільшими міськими службами таксі.

Для підтримки медиків, залучених «на передовій» боротьби з вірусом, з обласного бюджету виділили 20 млн грн на премії лікарям та медичному персоналу обласних лікарень.

І місто, й область чимало коштів спрямували на закупівлю необхідної медичної техніки, засобів індивідуального захисту, спецодягу, розхідних матеріалів, а також тестів для виявлення інфікування коронавірусом.

Як вижити в умовах самоізоляції?

Взагалі в місті досить непогано вдається дотримуватися карантинних заходів, які спрямовані на максимальне обмеження пересування та особистих контактів.

Залишаючись вдома можна купити продукти чи замовити доставку готової їжі, засоби побутової хімії та будівельні матеріали. Навіть Богослужіння більше 20-ти міських храмів транслюють в онлайн-режимі.

На дистанційний режим обслуговування перейшли ЦНАПи, управління соціального захисту та його районні відділи, комунальні підприємства надають всю необхідну інформацію онлайн або телефоном.

Для організації навчального процесу фахівці управління освіти та ІТ-спеціалісти розробляють та наповнюють платформу для електронного навчання.

Щоб обмежити пересування мешканців, яким понад 55 років, їм допомагають з купівлею ліків чи продуктів волонтери Молодіжного волонтерського центру.

To do list на період карантину

У міській раді розробляють спеціальні протоколи роботи на період карантину — для закладів громадського харчування, які працюють на доставку, для продуктових ринків тощо.

Щоправда, деякі з міських нововведень відверто дивують.

Приємним сюрпризом для «дачників» посеред карантину став несподіваний дозвіл роботи насіннєвих магазинів, продажу насіння та саджанців. Ці підприємства включили до переліку разом із крамницями ветеринарних препаратів.

Отже, якщо позавчора моя сусідка хвилювалася про те, що не купила запас корму для котика, і він скоро не матиме, що їсти, то вже сьогодні на вихідні вона планує поїздку на дачу для організованої висадки нових кущів та квітів. Для цього вона вже скоординувала дії з подругою, дача якої по сусідству, проаналізувала доступні шляхи добирання громадським транспортом. І про будь-яку ізоляцію вже забули!

Не менше дивують розроблені міською радою правила відвідування парків і дитячих майданчиків.

Правилами заборонене перебування на території одного спортивного майданчика більше однієї людини. Я одразу уявляю чергу спортсменів перед майданчиком, які стоять на відстані не менше 2 метрів один від одного та злісно дивляться то на годинник, то на того, хто в цей момент використовує спортивне знаряддя. І як під прицілом таких поглядів себе не травмувати?

А тепер уявіть собі дитячий майданчик, діти на якому всі в масках і гумових рукавицях, а до поверхонь гойдалок та гірок вони торкаються лише з використанням одноразової серветки. Особисто я не можу такого уявити.

Кроки назустріч бізнесу

Міська рада розробляє програму підтримки бізнесу, який зазнає збитків через тимчасове закриття. Наразі запровадили пільги з оплати оренди підприємцям, які знаходяться у приміщеннях комунальної власності та зараз не працюють.

Для консультування є окремий канал комунікації на базі Гарячої лінії міста 1580, а для підприємців, яких несправедливо оштрафували за порушення умов карантину, — цілодобово на зв’язку бізнес-омбудсмен.

Як під час карантину працює львівська влада?

Як результат карантину, змінився і формат роботи міської ради. В усіх підрозділах, де це можливо, запроваджено дистанційний режим роботи.

У раді ухвалили рішення про перехід на систему електронного документообігу та відмову від паперових документів. Також доповнили регламент виконавчого комітету ЛМР нормою про те, що засідання, як виняток, можуть проводитися в онлайн-режимі з використанням спеціальних програмних засобів.

Проведення заходів за допомогою інтернет-зв’язку вже успішно реалізовують на практиці. В онлайн-форматі відбулося засідання бюджетної комісії ЛМР та загальноміська апаратна нарада, учасниками якої були понад 60 осіб. Більшість внутрішніх нарад вже понад 10 днів відбувається онлайн.

Звісно, органи місцевого самоврядування та виконавчої влади не можуть перевести у дистанційний режим усі без винятку заходи, тому частина нарад відбувається за фізичної присутності учасників.

На жаль, якщо більшість львів’ян принаймні намагається дотримуватися затверджених правил стосовно допустимої кількості осіб в одному приміщенні та правил дистанції, то інколи в ЛМР, а часто — і в ЛОДА про них, мабуть, забувають. А як офіційні установи — вони мали би показувати приклад.

Фото нарад та зустрічей адміністрації на офіційному порталі ЛОДА цьому підтвердження. І якщо засідання Штабу з ліквідації надзвичайної ситуації відбулося принаймні із використанням засобів захисту (в масках), то селекторна нарада з районами чи зустріч з керівниками підприємств спиртової галузі області — без них.

Христина Тибінка,
експертка Центру досліджень місцевого самоврядування,
регіональна координаторка Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN

Версія для друку

коментарі