Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Доброчесний склад КСУ: як зробити мрію реальністю?

Сер / 22
05
image

Наразі Україна — офіційний кандидат на членство в ЄС. Утім, Європейська комісія наголошує на необхідності ухвалення та впровадження законодавства щодо процедури відбору суддів Конституційного Суду України.

«У цілому реформа КСУ в нас відбулася після конституційних змін влітку 2016 року. Тоді в Конституції й було зазначено, що перед призначенням на посаду судді КСУ має відбуватися конкурсний добір кандидатів», — зазначила під час прямого ефіру Юлія Кириченко, членкиня правління Центру політико-правових реформ.

На жаль, ця конституційна норма не була належним чином реалізована на рівні закону й у своєму житті.

Тому є певна рекомендація — зробити конкурсний добір, щоб це не залишалося декларативно на рівні Конституції, а щоб ми на рівні закону закріпили єдину процедуру конкурсного добору на посаду судді КСУ, і головне — щоб на практиці це дійсно реалізовували.

За словами Олександра Марусяка, експерта ЦППР з конституційного права, будь-які маніпуляції політичного характеру з процесом призначення суддів КСУ підривають як легітимність самого суду, так і довіру до нього, і звичайно шкодять нашим євроатлантичним прагненням.

Критерій доброчесності мав би виходити на перший план, коли ми довіряємо майбутньому правнику таку високу посаду, як посада судді КСУ.

«Звісно, я не хочу применшити необхідність професійних якостей, але реально на сьогодні вважаю, що доброчесність є пріоритетною», — зауважила Юлія Кириченко.

Якщо є три суб’єкти, які окремо й незалежно призначають суддів КСУ, у кожного з них завжди буде спокуса по-різному вважати, що таке професійний і доброчесний.

«От Венеційська комісія якраз Україні натякала на те, що краще створити одну єдину конкурсну комісію, яка б розробила однакові критерії для всіх кандидатів, як по професійності, так і по доброчесності. Однак на жаль цього немає», — додав Олександр Марусяк.

Звісно сьогодні всі мріють про перемогу в боротьбі з агресором, але має бути перемога й на рівні конституційної культури, зокрема й діяльності КСУ.

Дивіться ефір у записі:

Версія для друку

коментарі