Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Як закон про адміністративну процедуру змінить «правила гри» в країні: коментар експерта

Сер / 22
02

До 184 випуску Індексу реформ «Вокс Україна» потрапило 13 змін, які здатні вплинути на «правила гри» в країні. Серед них лише дві отримали від експертів оцінку в +2 бали, яка відділяє важливі реформи від менш впливових. Це закон про адмінпроцедуру та закон про надання ліків зі співчуття.

Загалом за період з 23 травня по 19 червня 2022 року Індекс реформ становить +0,8 бала з можливих значень від –5,0 до +5,0. У попередньому раунді індекс дорівнював +1,5 бала.

За словами Євгена Школьного, експерта Центру політико-правових реформ, ще донедавна Україна залишалася єдиною у Європі країною (якщо не враховувати державу-агресора), що не мала закону про загальну адмінпроцедуру.

Відтак, скандальні забудови, свавільні інспекції для бізнесу, необґрунтовані зменшення соціальних виплат тощо — все це стало буденністю українців.

Понад 20 років тривали спроби прийняти такий закон в Україні. Але через його нерозуміння політиками ці спроби були марними. Однак тепер все змінилося. Верховна Рада поточного скликання таки пішла на цей важливий для нашої країни крок, а далі закон підписав Президент.

Закон «Про адміністративну процедуру» мав велике значення і для набуття Україною статусу кандидата на членство в ЄС, адже кожна країна-член ЄС має аналогічний законодавчий акт. Він передбачає принципово нову філософію відносин між громадянами та державою, що базується на максимальному дотриманні прав людини під час ухвалення індивідуальних актів (право бути вислуханими, право на ознайомлення з матеріалами справи тощо).

«Закон не дозволить чиновникам приймати рішення, що негативно впливають на права та законні інтереси громадян і бізнесу, без їхнього відома й без залучення. Якщо, наприклад, людині збираються зменшити розмір соціальної виплати — її мають попередньо запросити й вислухати», — коментує Євген Школьний.

Закон набуде чинності через 18 місяців з дня опублікування. Наразі важливо провести гармонізацію інших актів із його змістом та забезпечити відповідне навчання посадовців адміністративних органів.

Детальніше читайте за посиланням.

Версія для друку

коментарі