Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Експерти розповіли про виклики для України на шляху збереження та розвитку демократії

Вер / 22
22

Понад 90% громадян України впевнені у перемозі нашої держави над ворогом. Більшість з них вважають перемогою не лише звільнення окупованих територій, але й також збереження демократії, можливість здійснювати суверенний розвиток, розповів голова правління Центру політико-правових реформ (ЦППР) Ігор Коліушко, посилаючись на результати нещодавніх соціологічних досліджень.

За словами експерта, основними причинами загрози демократії в розвинутих країнах є збільшення дистанції між бідними й багатими, поява нових ідентичностей й привернення уваги до них, а також диджиталізація. Водночас війна створює додаткові загрози:

  1. Через збідніння, що є наслідком війни, — адже основою демократії є середній клас, частка якого суттєво зменшується внаслідок воєнних дій.
  2. Збройні сили, особливо після перемоги, можуть висувати політичні цілі й заради них недемократичними методами реалізовувати владу в країні.

Але, на думку, експерта, станом на сьогодні ані бідність, ані збройні сили не становлять серйозної загрози демократії України після війни.

«Третє джерело загрози — сама влада. Сьогодні вона сконцентрована в руках монопартійної більшості в парламенті, що очолює Президент України. І це в умовах воєнного стану створює для багатьох представників влади привабливу ситуацію: скориставшись умовами воєнного часу перерозподілити певні повноваження, змінити статус ЗМІ. І це ми уже зараз бачимо у нашому житті», — зазначив пан Ігор на експертному обговоренні з народними депутатами та громадськими експертами «Зберегти та розвинути демократію в Україні: які виклики в демократичній трансформації?»

Також спікеркою заходу стала членкиня правління ЦППР Юлія Кириченко. Пані Юлія звернула увагу учасників обговорення на виклики для демократії у сфері парламентаризму.

Насамперед експертка відзначила, що парламент впорався зі своїми конституційними функціями, попри усі загрози. Адже робота колегіального законодавчого органу під час війни суттєво ускладнена.

Водночас в умовах війни, коли вибори, тобто пряма демократія, неможливі, на перше місце виходить питання захисту членів парламенту. Адже від цього залежить, буде діяти парламент або ні. І це питання породжує певні ризики — щодо межі між безпекою та відкритістю роботи парламенту.

«Уже в українському громадянському суспільстві та експертному колі підіймається питання, чи правильно знайдена та межа, щоб забезпечити парламентаризм з точки зору його належної практики для українського суспільства», — зауважила пані Юлія.

Які шляхи подолання цих викликів існують — дізнайтеся детальну думку експертів у записі обговорення за посиланням.

Версія для друку

коментарі