Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Покарання за колабораціонізм: коментар експерта

Вер / 22
27

Жінки з урнами для голосування й списками виборців ходять від дверей до дверей в окупованих містах України в супроводі озброєних до зубів людей у військовій формі — у мережі ширяться численні відео з камер спостереження, які документують, як проходить незаконний «референдум».

Жінкам на відео в разі деокупації Україною цих територій загрожує до 10 років позбавлення волі. Таке покарання передбачає за участь в організації та проведенні незаконних виборів або референдумів на тимчасово окупованій території частина 4 статті 111-1 Кримінального кодексу України.

Ухвалені навесні цього року законодавчі зміни вперше визначили, що таке колабораційна діяльність і чим вона загрожує громадянам України. Однак на практиці застосування нових норм виявляється неоднорідним.

Як зазначив у коментарі DW Микола Хавронюк, доктор юридичних наук, професор НаУКМА, член правління Центру політико-правових реформ, органи досудового розслідування в кожному окремому випадку муситимуть дослідити, чи була участь у роботі відповідних «виборчих комісій» добровільною, чи здійснювалася під примусом.

«Якщо ми говоримо про фізичний примус, то про кримінальну відповідальність не йдеться. Якщо на людину тиснули психічно, то кваліфікація залежить від того, чи були наслідки, яких боялася ця людина, тяжчими, ніж наслідки вчиненого нею діяння», — пояснює експерт.

Враховуючи, що наслідком участі в організації «референдумів» від окупантів є анексія частини території України, то наслідки є вкрай тяжкими для цілої держави, і знайти виправдання цим діям з огляду на тиск буде непросто.

«Покарання до 5 років позбавлення волі суд може замінити випробувальним терміном. Тим, хто несе особливу відповідальність за організацію референдумів, очолює комісії й примушує до співучасті інших, може загрожувати і 9, і 10 років реального тюремного терміну», — зазначає Микола Хавронюк.

Повний текст статті читайте за посиланням.

Версія для друку

коментарі