
Дуже добре, коли на кожному з напрямків роботи є свій працівник. Хтось займається фандрейзингом, хтось логістикою, а хтось бухгалтерією.
Однак інколи ані громадські організації, ані благодійні фонди не можуть дозволити собі таку розкіш і людям доводиться розбиратися в усьому — ставати такими собі «професійними дилетантами».
Чому дилетантами? Бо навряд можливо досконало осягнути усі сфери роботи громадського сектору. Зазвичай жертвують юристами та бухгалтерами на користь основної діяльності, однак це може вилізти боком і боляче вдарити по кишені.
Як мінімізувати ризики на цьому полі та розібратися в податкових і фінансових звітах? Про це учасникам тренінгу, організованому «Волинським Інститутом Права» — організацією-партнеркою Мережі UPLAN, розповідала професійна бізнес-тренерка Ольга Іванків.
Перш за все, експертка радить вже на стадії планування нового проєкту закладати в кошторис послуги бухгалтера. Не варто на це шкодувати ресурсів. Існує неймовірна купа нюансів, які можуть надалі зіграти злий жарт.
До прикладу, якщо певна організація займається гуманітарною допомогою, надсилає автівки на фронт чи видає продуктові набори для внутрішньо переміщених осіб і не веде облік, немає акту прийому, передачі чи списання, немає письмового запиту на цю допомогу, то це може обернутися втратою статусу неприбутковості, що надалі влетить у копієчку. А в гіршому разі — звинуваченням у нецільовому використанні гуманітарної допомоги, і за це вже загрожує тісне спілкування з СБУ та кримінальна відповідальність. Тож, за словами тренерки, навіть благі наміри потрібно втілювати за правилами (Податковим Кодексом).
«Благодійні фонди та громадські організації нині часто стикаються з тим, що отримувачі з тих чи інших причин не хочуть писати запит на допомогу. В такому разі слід пам’ятати, що відповідальність за нецільове використання лежить на вас. Не треба робити людині добро, коли воно їй не треба», — поділилася власним досвідом тренерка.
Навіть попри війну й те, що організація може займатися благим ділом, каже Ольга Іванків, необхідно мати всі облікові документи, щоб показати, як розпорядилися тією чи іншою допомогою.
Часто буває так, що через величезний потік людей немає можливості отримати ідентифікаційні дані бенефіціарів (осіб, яким роздають гумдопомогу). У такому разі потрібно написати звіт і зазначити, що ідентифікувати отримувачів не було змоги. Та цей звіт повинен бути. Окрім того, керівник організації повинен видати наказ про роздачу гумдопомоги, у якому чітко описати, що, де й скільки роздали.
Детальніше про тренінг читайте за посиланням.