Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Як регіональні експерти можуть долучитися до національних реформ

Жов / 20
09

Хоча реформаторський процес переважно зосереджений у столиці й відбувається на рівні головних державних установ, роль регіональних експертів у цьому питані дедалі збільшується.

Питання участі регіональних експертів у реформах державного значення  обговорили регіональні експерти Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN та експерти Центру політико-правових реформ під час стратегічної сесії.

Наприклад, експерти з місцевого самоврядування на місцях можуть долучатися до розробки закону про адміністративно-територіальний устрій, який би встановлював процедуру внесення змін до адміністративно-територіального устрою.

Окрім цього, актуальне питання правового регулювання місцевого самоврядування, а також змін до Конституції України. А саме: на часі ліквідація місцевих державних адміністрацій, запровадження префектів або урядників; корекція Розділу ХІ «Місцеве самоврядування».

У напрямку реформування органів публічної адміністрації слід звернути увагу на закон про адміністративну процедуру. Найважливіше в цьому контексті для усіх експертів – поширення знань про новели закону та їхню імплементацію.

Також очікується ухвалення законопроєкту № 2679 щодо оптимізації мережі та функціонування ЦНАП, який передбачає, що створення ЦНАП стане обов’язком усіх територіальних громад. Саме громадський контроль допоможе запобігти профанації та марнотратству. А для ОМС буде корисною експертна допомога.

Експертам із запобігання корупції можна зосередитися на:

  • залученні представників громадськості до розробки будь-яких місцевих програм за вказаним напрямом;
  • роботі в різноманітних комісіях – поліцейських, атестаційних, аудиторських, дисциплінарних;
  • проведені антикорупційної експертизи нормативно-правових актів з визначенням корупційних ризиків;
  • участі у громадських радах та радах контролю;
  • долучені громадського сектору до антикорупційних експертиз обласних та місцевих програм соціально-економічного розвитку;
  • сприяння виконавцям антикорупційної стратегії.

Для експертів з конституційних питань – завжди актуально працювати над посиленням конституційної культури та підпорядкуванням дій влади Конституції.

На часі – експертний розгляд нової редакції Закону «Про політичні партії в Україні», особливо в напрямку діяльності саме місцевих осередків політичних партій.

У напрямку судівництва можна акцентувати увагу на залученні громадян до правосуддя: для регіонального рівня так само актуальні питання суду присяжних і мирових судів; воно має підійматися саме знизу — адже це спосіб залучення представників територіальної громади до відправлення правосуддя.

Також можна працювати над забезпеченням доброчесності в діяльності суддів і прокурорів – інформування Громадської ради доброчесності щодо суддів, а також долучення до атестації місцевих прокурорів.

І також для експертів з реформи органів правопорядку є можливість долучатися до діяльності відповідних робочих груп, а також до досліджень національного масштабу. Наприклад, до моніторингу роботи ДБР регіональні експерти можуть долучитися моніторингом місцевих осередків Бюро.

Окрім цього, не втрачають актуальності й такі «місцеві питання», як взаємодія поліції та громади. На регіональному рівні може бути «зручно» та наочно проводити дослідження ефективності роботи поліції та оцінку рівня довіри населення до неї.

Регіональні експерти Мережі UPLAN продовжують долучатися до аналізу та реалізації реформаторських процесів, які мають державне значення, попри територіальну віддаленість від «місця головних подій».

Версія для друку

коментарі