Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Як територіальні громади долучаються до реалізації Нацстратегії громадянського суспільства і чому це важливо?

Лис / 21
08

Ці питання під час експертної наради «Шляхи реалізації на рівні територіальних громад Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021-2026 роки» обговорили науковці, викладачі, вчені, представники територіальних громад, посадовці місцевих органів влади та громадські активісти Одеси.

Організаторами зустрічі стали Мережа публічного права та адміністрації UPLAN, Одеський інститут соціальних технологій (ОІСТ) та кафедра публічного управління та регіоналістики Одеського регіонального інституту державного управління (ОРІДУ НАДУ).

Нараду відкрила завідувачка кафедри Людмила Приходченко, яка з нагоди 20-ліття роботи кафедри побажала присутнім ентузіазму, енергії та патріотизму в реалізації завдань Стратегії та розбудові громадянського суспільства.

Ксенія Дітчук, координаторка Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN, звернула увагу на важливість й необхідність комунікації всіх суб’єктів, від яких залежить реалізація Нацстратегії, і особливо — науковців.

«Комунікація має пронизувати усі процеси реалізації Нацстратегії, наукові досягнення мають бути застосовані у практичній роботі й передусім на локальному рівні. Вивчення досвіду й найбільш успішних кейсів громадських організацій з усієї країни, укріплення партнерських зв’язків на всіх рівнях — основні шляхи ефективної реалізації документу», — зазначила пані Ксенія.

Експертка зауважила, що наповнення Стратегії, як здійснюватиметься її реалізація й ким контролюватиметься — це залежить від кожного з нас.

Основні пріоритети та завдання Нацстратегії на 2021-2026 для територіальних громад коротко проаналізував координатор Мережі UPLAN в Одеському регіоні, директор ОІСТ Андрій Крупник.

Своїми думками про вплив реформи місцевого самоврядування на розвиток громадянського суспільства на рівні територіальних громад поділився професор кафедри публічного управління та регіоналістики, експерт Мережі UPLAN Сергій Саханенко.

«Місцеве самоуправління — це і є громадянське суспільство. Коли створюють на місцях відповідні органи, мешканці стають реалізаторами їхньої політики, вони її формують й забезпечують, контролюють та змінюють. Позитивною рисою Нацстратегії є та обставина, що до її суб’єктів залучено інститут місцевого самоврядування», — наголосив науковець.

За словами експерта, в нових умовах господарювання існує багато загроз для потужного розвитку громадського сектору: здійснення земельної реформи, узурпації влади головами деяких громад тощо. Тому громадські утворення мають якнайскоріше заповнити нішу, яка поки залишається порожньою, та здійснювати своє право на самоуправління. Адже, додав пан Сергій, громадянське суспільство в територіальних громадах знаходиться ще на стадії формування.

Про роль громадянської освіти у реалізації завдань Нацстратегії та практичні аспекти її запровадження розповіла директорка «Шабівського центру професійного розвитку педагогічних працівників» Ольга Сушицька.

Думками про роль місцевої демократії у підвищенні спроможності об’єднаних територіальних громад поділилася керівниця департаменту проєктної діяльності ОІСТ, аспірантка ОРІДУ НАДУ Анжеліка Чайка.

Чому важливий громадський контроль у сталому розвитку територіальних громад і як його правильно організувати та здійснити озвучила доцентка кафедри публічного управління та регіоналістики, експертка Мережі UPLAN Оксана Дуліна.

А про науково-методичне та інформаційне забезпечення реалізації завдань Нацстратегії розповіли заступниця директора ОІСТ, експертка Мережі UPLAN Алла Орлова та завідувачка відділу соціокультурної діяльності ООУНБ імені М. Грушевського, комунікаційна менеджерка ОІСТ Ольга Нагорнюк.

«Е-послуги та інші інструменти електронної демократії — електронні петиції, колективні звернення, електронні сервіси для консультацій з громадськістю — як необхідні чинники реалізації Нацстратегії мають бути залучені громадами», — зауважив декан факультету публічного управління та адміністрування Ігор Куспляк.

До обговорення актуальних та проблемних питань, що об’єктивно існують на шляху реалізації Нацстратегії на національному, регіональному та локальному рівнях, долучилися й інші учасники експертної наради.

Вадим Георгієнко, представник платформи «Розумна взаємодія», зауважив, що громадська участь громад поки мінімальна — мешканці насамперед опікуються власними побутовими потребами. Тому в пілотному проєкті платформи навчають прозорим процедурам, мотивують людей до згуртування, налаштовують на застосування інструментів е-демократії.

Ольга Мірошник, координаторка Мережі UPLAN в Харківському регіоні, звернула увагу на необхідність практичного й оперативного розв’язання нагальних проблем місцевого життя спільними зусиллями громадськості й влади.

Очільник Департаменту внутрішніх зв’язків Одеської міської ради Олександр Жильцов вказав на необхідність детального вивчення громадського сектору Одеси та налагодження партнерства.

Заступник голови Доброславської територіальної громади Юрій Черній підтримав пропозиції інших учасників наради щодо усвідомленого та відповідального включення активних мешканців громад у процеси перетворень, які відбуваються в громадах.

Петро Надолішній, творець й багаторічний керівник кафедри публічного управління та регіоналістики, звернув увагу на відсутність в Стратегії положень про народовладдя та контроль за здійсненням її завдань. Це означає, що такі питання слід вирішувати в регіональних програмах і на рівні територіальних громад. А тому на шляху творення громадянського суспільства попереду ще багато роботи — кропіткої, уважної, наполегливої.

Версія для друку

коментарі