Понад 10 місяців тому Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС, й водночас — сім рекомендацій, які слід виконати, щоб просунутися на шляху до членства в Євросоюз далі. Упродовж цього часу Консорціум українських аналітичних центрів та аналітиків на чолі з Центром «Нова Європа» та за участі експертів Центру політико-правових реформ здійснюють незалежні моніторинги виконання Україною рекомендацій ЄС «Кандидат Check».
Нещодавно експерти представили результати четвертого моніторингу. Порівняно з результатами третього, загальна оцінка виконання рекомендацій зросла на один бал: було 5,8, а стало 6,8 бала.
Виконання кожної рекомендації експерти також оцінили окремо:
Оскільки просування антиолігархічної реформи зупинено через відсутність висновку Венеційської комісії, експерти «Кандидат Check» відкликають свою попередню оцінку за виконання цієї рекомендації й наразі не оцінюють стан її виконання взагалі.
Натомість експерти зауважують, що до повного виконання наближаються антикорупційна реформа й реформа ВРП та ВККС.
«Призначено 17 із 21 членів ВРП, яка своєю чергою вже почала співбесіди із 32 фіналістами конкурсу на посади до ВККС. У сфері антикорупції призначено керівників САП та НАБУ. НАБУ, САП та ВАКС також показують високу активність у справах щодо розслідування топкорупції», — пишуть експерти за результатами моніторингу.
Водночас команда «Кандидат Check» наголошує, що суттєві проблеми має виконання рекомендації щодо реформи Конституційного Суду України.
«Механізм відбору суддів до КСУ, передбачений новим законом від 13 грудня 2022 року, не відповідає рекомендації Європейської Комісії, а зареєстрований 20 квітня законопроєкт №9225 додатково збільшує ризик політичного контролю над КСУ», — йдеться у звіті за результатами моніторингу.
Детальніше — за посиланням.