Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Кількість громадських формувань з охорони громадського порядку зменшується, — експерти

Бер / 20
06

4 березня у Львові відбувся круглий стіл, під час якого презентували звіт за результатами дослідження «Участь громад у забезпеченні правопорядку в Україні», яке провели експерти Центру політико-правових реформ та Мережі UPLAN.

Учасниками круглого столу стали представники громадських формувань з охорони громадського порядку в м. Львів, відділу оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами управління захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та оборонної роботи Департаменту з питань цивільного захисту Львівської ОДА, відповідальні за взаємодію з громадськими формуваннями правопорядку представники районних відділів поліції та Головного управління Національної поліції у Львівській області, а також представники громадськості та експерти Мережі UPLAN.

«Показники кількості громадських формувань з охорони громадського порядку в останні роки демонструють стійку тенденцію до зниження. Якщо проаналізувати дані, надані Управлінням превентивної діяльності Національної поліції України, у 2017 році в Україні діяло 2889 формувань, у 2017 — 2073, а у 2018 — вже 1387 громадських формувань», — з результатами дослідження ознайомила учасників регіональна координаторка Мережі UPLAN Христина Тибінка.

Облік громадських формувань та нагляд за їх діяльністю — наразі проблемне питання на регіональному рівні. Нормативний акт, який би зобов’язував вести такі обліки, — відсутній, а тому результати дослідження виявили ситуацію, за якої в одних областях обліки ведуться, в інших — ні.

«Раніше в органах міліції на рівні кожного відділу була посада інспектора по роботі з громадськими формуваннями з чітко визначеними завданнями. Відповідно, ця особа знала всю інформацію про громадські формування, їх членів, а також активно вела з ними роботу та налагоджувала співпрацю. Сьогодні такої особи немає, вся робота йде в загальному режимі. Звісно, у відділках визначені люди, які працюють з громадськими формуваннями, але це не передбачено їхніми повноваженнями. В одному відділі — це заступник начальника відділу превенції, в іншому — заступник начальника відділу поліції тощо», — розказала Ірина Малиновська, заступниця начальника СППП Франківського ВП у м. Львів.

Координація діяльності громадських формувань — важливе питання. Експерти пропонують внести зміни до Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку та державного кордону» щодо встановлення заборони на вчинення самостійних дій без координації з органом поліції чи прикордонної служби.

«Сьогодні член ГФ «Скеля» для того, щоб вийти на патрулювання, повинен поставити відмітку в журналі у відділі поліції, де буде вказано його прізвище, контактний телефон, час початку та завершення, а також район патрулювання. Також він повідомляє про наявність в екіпажі інших осіб (переважно це медик та ще один член ГФ). Окремо працівники районного відділу часто скеровують нас на найбільш проблемні ділянки району. Координація і взаємодія відбувається постійно. Якщо я самостійно зберуся та поїду на патрулювання — це вже буде не патрулювання, а екскурсія по Львову», — зауважив голова громадського формування з охорони громадського порядку «Скеля» Андрій Струк.

Учасники обговорили також інші проблемні питання в діяльності громадських формувань, зокрема:

  • вимоги до членів формувань;
  • фінансування та матеріальну підтримку;
  • повноваження;
  • використання зброї та спецзасобів.

Детальніше про вирішення цих питань, які пропонують експерти, читайте у звіті.

Версія для друку

коментарі