Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Новий варіант районного поділу Одеської області: чи доцільно робити 4 райони замість 26?

Жов / 19
23

22 жовтня в Одесі експерти Мережі UPLAN долучилися до обговорення варіантів зміни адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня в Одеській області.

Укрупнення районів — потреба, яка виникла через динамічний процес формування об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Існуючі місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування втрачають підстави для здійснення визначених законом повноважень — ці повноваження здійснюються відповідними органами місцевого самоврядування утворених ОТГ.

Зараз повноваження та функції в межах одного й того ж району дублюють різні інституції влади. Як результат — неефективно витрачаються кошти державного (РДА) та відповідних місцевих (районних) бюджетів на утримання управлінського апарату.

У межах проекту «Підготовка та громадське обговорення обґрунтованої пропозиції нового районного (повітового) поділу всіх областей в рамках реформи місцевого самоврядування України» його регіональний координатор Маргарита Трипольська та експерт проекту Олена Васильєва представили пропозиції розвитку громад та територій Одещини.

До обговорення також долучилися викладачі ОРІДУ НАДУ при Президентові України, експерти Мережі UPLAN Андрій Крупник та Сергій Саханенко.

Учасники круглого столу звернули увагу на два варіанти нового районного поділу:

  • 4 укрупнених районів замість 26: Подільський район з центром у м. Подільськ, Одеський з центром у м. Одеса, Білгород-Дністровський з центром у м. Білгород-Дністровський, Ізмаїльський з центром у м. Ізмаїл;
  • 5 укрупнених районів замість 26: попередні чотири райони та додатковий — Роздільнянський район з центром у м. Роздільна.

Критерії такого поділу — кількісні та якісні: кількість населення району та районного центру, територія, господарство, інфраструктура, кадри викликали жваве, схвильоване обговорення присутніх голів та депутатів районних рад, представників ОТГ.

 «Зверніть увагу на повноваження РДА, районних та місцевих рад, а також ОТГ — вони дублюються або частково втрачаються. Те ж стосується бюджетного розподілу в районах. Це призводить до неефективного використання як фінансових, так і організаційних ресурсів», — зазначив Андрій Крупник.

 «Реформа здійснюватиметься шляхом децентралізації повноважень від органів місцевого самоврядування районного рівня органам місцевого самоврядування базового рівня, звісно, з відповідним ресурсним забезпеченням. Європейський досвід тут пригодиться передусім», — каже Сергій Саханенко.

На думку представників районних рад, які долучилися до обговорення, реформування адміністративно-територіального устрою на районному рівні дозволить скоротити адміністративні витрати на утримання районних рад, РДА, дозволить скерувати кошти на розвиток громад, сприятиме вирішенню локальних проблем мешканців. Але вони також просять врахувати зауваження та критичні відгуки на запропоновану модель перед остаточним прийняттям рішення.

Аналогічні обговорення варіантів районного поділу області вже відбулися у містах Миколаїв, Ужгород, Полтава, Херсон Кропивницький, Харків, Суми, Луцьк та Донецьк. Загалом у межах проекту буде розглянуто адміністративно-територіальний устрій субрегіонального рівня 19 областей України.

Версія для друку

коментарі