Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Обговорення Нацстратегії розвитку громадянського суспільства: чого вдалося досягти в жовтні 2020 року

Лис / 20
10

У жовтні відбулося 7 публічних онлайн-обговорень проєкту Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства на 2021-2026 роки.

На розгляд представників організацій громадянського суспільства (ОГС), посадовців та науковців було винесено драфт нової Нацстратегії. Документ розробляла Робоча група у складі громадських експертів та представників виконавчих органів влади влітку та на початку осені.

Максим Лациба, керівник програми розвитку громадянського суспільства ГО «Український незалежний центр політичних досліджень», наголосив на забезпеченні ефективних процедур участі громадськості під час формування та реалізації державної, регіональної політики, вирішення питань місцевого значення.

Олексій Колесников, голова ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення», партнера Мережі UPLAN, вказав на необхідність стимулювання участі організацій громадянського суспільства в соціально-економічному розвитку України.

Андрій Крупник, керівник підгрупи з розробки механізмів реалізації Нацстратегії, регіональний координатор Мережі UPLAN в Одеській області, підкреслив важливість розробки чітких механізмів реалізації Стратегії, моніторингу та оцінки її реалізації.

До обговорення загалом долучилися представники інститутів громадянського суспільства, експерти та викладачі з усіх областей України.

Увага учасників була прикута до питань розширення механізмів фінансової підтримки інститутів громадянського суспільства, впровадження в їх діяльність стандартів належного врядування, можливості запровадження категорії «суспільно корисні організації»; діяльності громадських рад при органах виконавчої влади, механізмів реалізації нової Стратегії та ін.

Особливу увагу учасники приділили питанням спрощення процедур створення та припинення ОГС, посилення діяльності громадських рад, проведення конкурсів для надання фінансової підтримки проектам ОГС, впровадженню стандартів відкритості та прозорості у діяльність ОГС та ін.

До обговорення напрямів, що мають стати складовими Нацстратегії, активно долучилися експерти Мережі UPLAN.

Андрій Крупник презентував напрацювання відповідної робочої підгрупи, акцентувавши увагу на важливості проведення національних та регіональних форумів ОГС, розробки та реалізації регіональних програм, внесенні пропозицій щодо покращення реалізації Стратегії та їх коригування.

Анна Колохіна, регіональна координаторка Мережі UPLAN в Дніпропетровській області, обговорюючи мету та терміни планування напрямів Стратегії зазначила, що стратегічне планування буде доцільнішім.

«Якщо запрацює Нацкоордрада, механізм розгляду планів пришвидшиться. …Але потрібно розробити формуляр індикаторів, які дадуть можливість якісно виконувати план. Можна було б робити сегрегацію по регіонах, тому все має бути більш конструктивним», — наголосила Анна Колохіна.

На думку регіонального експерта Мережі UPLAN Валерія Головка, саме на базі Координаційних рад на регіональному рівні слід організувати обговорення актуальних питань, акумулювання ідей, обмін кращими практиками.

На зустрічі державного секретаря Кабінету Міністрів Олександра Яреми з головами громадських рад при органах виконавчої влади 2 листопада 2020 року були висловлені пропозиції:

  • запровадити систему вивчення та розповсюдження корисного досвіду роботи ГС та ОГС;
  • розглянути систему підбору кадрів для ОГС;
  • у Законі «Про місцеве самоврядування» передбачити обов’язковість сприяння органами місцевого самоврядування діяльності ОГС;
  • крім загальних форумів ОГС проводити також тематичні — щодо корупції, волонтерства, доброчинності тощо;
  • створити єдиний публічний державний реєстр громадських експертиз (чинний не працює);
  • створювати регіональні коаліції ОГС для супроводу Нацстратегії на регіональному рівні;
  • долучати до цієї діяльності роботодавців, профспілки, експертів;
  • крім соціальних послуг, передбачити механізми підтримки ОГС антикорупційного, природоохоронного, правозахисного спрямування.

Відкриті обговорення можуть свідчити, що й для Уряду, й для суспільства важливо поглибити діалог з представниками громадськості в регіонах, максимально відкрито вказувати на локальні проблеми.

Такий діалог стане запорукою подальшої співпраці під час реалізації Стратегії та моніторингу її результативності.

Обговорення організував Секретаріат Кабінету Міністрів за підтримки Офісу ОБСЄ в Україні. Модерувала пленарні онлайн-дискусії заступниця директора Департаменту інформації та взаємодії з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України. Секційні обговорення модерували співорганізатори робочих підгруп від громадськості: Максим Лациба, Олексій Орловський, Олексій Колесников, Олександр Вінніков, Поліна Нюхіна, Ірина Гуцол та Андрій Крупник.

Версія для друку

коментарі