Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Про громадські формування на сторожі правопорядку говорили експерти у Харкові

Лют / 20
21

19 лютого у Харкові презентували звіт за результатами дослідження «Участь громад у забезпеченні правопорядку в Україні», яке провели експерти Центру політико-правових реформ та Мережі UPLAN.

Спікери — учасники та представники колективу авторів — нагадали, що в Україні правовий статус та діяльність громадських формувань (ГФ) регулює Закон України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону».

«Відмовлятися від цього Закону на користь іншого — який, наприклад, запроваджував би західну модель участі громадських формувань в охороні правопорядку — немає сенсу. Адже Закон працює та потребує лише деяких точкових змін», — зауважив співавтор дослідження, кандидат соціологічних наук, підполковник поліції та експерт Мережі UPLAN Олексій Сердюк.

За його словами, проблеми діяльності ГФ зокрема пов’язані з їхньою чисельністю. Так, наприклад, істотна частка існує суто на папері. При цьому в окремих областях, наприклад, у Харківській, це питання вирішити вдалося, а в деяких воно залишається відкритим. Також ідеться про скорочення ГФ, які дійсно працюють.

«Це негативний момент, з одного боку, а з іншого — це характеристика часу. Добровільні народні дружини, створені ще за радянських часів, певним чином підтримували, для них була створена система заохочень. А сьогодні, наприклад, у Харківській області, працює всього 11 громадських формувань. При цьому постає проблема їхньої реєстрації», — розказав учасник дослідження, координатор проекту «Шерифи для нових громад» у Харківській області та експерт UPLAN Юрій Чумак.

Раніше громадські формування реєструвалися у райдержадміністраціях або міськрадах. Сьогодні ж для цього необхідно мати статус юридичної особи. Тому трапляється, що деякі громадські формування переконані у чинності своєї реєстрації, але насправді виявляються незареєстрованими, розповідає пан Юрій.

Водночас подібні та інші проблеми реєстрації актуальні не для всієї України, а лише для окремих областей, зауважив експерт.

Спікери звернули увагу й на питання взаємодії громадських формувань з правоохоронними органами та органами місцевого формування.

«Ініціативна частина населення, відповідно до Закону, демонструє інтерес до створення громадського формування. Для цього вона потребує підтримки Національної поліції, а також органів місцевого самоврядування, яка на практиці трапляється вкрай рідко: ініціатива залишається питанням охочих створити громадське формування», — розповів голова громадського формування з охорони громадського порядку «Корпус громадської безпеки», експерт UPLAN Володимир Степаненко.

Серед інших проблемних питань спікери виокремили фінансування діяльності громадських формувань. Як його вирішують та яких інших змін потребує Закон ««Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» — читайте в електронній версії звіту.

Версія для друку

коментарі