Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Планування та управління проектом: типові помилки та як їх уникнути

Гру / 19
28

Нещодавно мені довелося взяти участь в комісії з розгляду проєктних заявок громадських організацій для одного конкурсу. Скажу відверто — я була приємно здивована такою великою кількістю крутих ідей та ініціатив у різних сферах життя, які можуть принести реальну користь.

Рівно настільки ж мене засмутило те, що багато молодих, ще не дуже досвідчених організацій, маючи оті круті та креативні ідеї, через невміння правильно описати свій проєкт та його ключові елементи опиняються поза конкуренцією поряд з шаблонними, часто — вже давно нікому не цікавими, але структуровано описаними ідеями організацій — старожилів.

Помилки в заявках здебільшого типові, траплялися у багатьох пропозиціях, і демонструють відсутність в заявників знань про основи підготовки проєкту.

Найчастіше заявники несерйозно ставляться до визначення проблем, мети та цілей проєкту, основну увагу приділяючи плану заходів та бюджету. Натомість правильна постановка проблеми та визначені цілі — основа проєкту. Це те, від чого відштовхується донор при аналізі реалізації проєкту, та про досягнення чого необхідно писати у звіті.

 Визначення проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт

Правильне визначення проблеми, яку ви прагнете вирішити, — дуже важливе. На її основі формуються цілі та мета проєкту, стейкхолдери та майбутні заходи.

У межах проблем слід проаналізувати та чітко визначити три аспекти:

  • головна проблема;
  • причини;
  • наслідки.

Головна проблема визначає відповідальність команди / організації, саме тому її потрібно формулювати таким чином, щоб протягом періоду реалізації проєкту вирішення було можливим.

Сумніваюсь, що хтось повірить і поставиться серйозно до організації, яка за один рік прагне вирішити проблему, наприклад, вимирання певного виду тварин на всій планеті.

Головна проблема проєкту — одна, конкретна, описує певний негативний стан, але не відсутність його рішення. Бажано формулювати її лаконічно, одним реченням.

Причини — обставини, які лежать в основі проблеми та її зумовлюють. При визначенні причин намагайтеся це зробити якомога конкретніше та практично.

 Наслідки — це вплив проблеми, те, до чого вона приводить. Тут потрібно визначити, що відбуватиметься, якщо проблему не вирішити. У наслідках важливо виділити їх чіткими пунктами, оцінивши в довгостроковій перспективі та для всього суспільства.

Надалі ці три аспекти найзручніше зафіксувати наступним чином.

 Це — основа, на якій вибудовуються інші елементи проєкту. Тому важливо до цього етапу поставитися відповідально та приділити йому достатньо часу. Пам’ятайте, ваша проблема для вирішення — ваша відповідальність.

 Цілі проєкту

Якщо ґрунтовно та відповідально виконати попередній етап — вам не доведеться докладати значних зусиль для визначення цілей та мети.

На противагу трьом аспектам, які належать до блоку проблеми, — тут теж є три блоки:

  • проміжні цілі;
  • головна мета проєкту;
  • вплив / наслідки (наша мета).

Протилежний стан до головної проблеми — головна ціль проєкту (його мета). Це те, чого прагнемо досягти. Проміжні цілі — усунення причин, які зумовлюють проблему, а вплив — це ті позитивні наслідки, які наступлять у разі вирішення проблем.

Взагалі, для всіх трьох блоків об’єктивними будуть стани, протилежні до блоків проблеми. Просто «переверніть» причини, головну проблему та наслідки.

Так з’являться чітко визначені цілі, які для подальшої роботи зручно фіксувати поряд з проблемами.

 Що далі?

Проходження цих двох етапів дозволяє сформувати скелет вашого проєкту. На його основі далі плануються інші необхідні та важливі елементи.

На допомогу заявникам раджу користуватися інструментами для логічного аналізу та структурного мислення при плануванні проєктів.

Один з них — Logical Framework Approach, його структуру та необхідні етапи ми розглянемо наступним разом.

Христина Тибінка,
експертка Центру досліджень місцевого самоврядування
та Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN

Фото: Громадські ініціативи України

Версія для друку

коментарі