Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Що не так із запрошенням РНБО до українців вступати до кібервійськ?

Лют / 22
23
image хакери

Українських IT-спеціалістів запрошують вступати до кібервійськ. Про це оголосив заступник секретаря РНБО Сергій Демедюк. Як насправді відбуватиметься формування кібервійськ — за якою процедурою та за яких умов — невідомо.

Так, наразі ми можемо лише коментувати заяви посадових осіб. На основі інформації, яку ми з них маємо, владна ініціатива з формування кібервійськ виглядає як популістська акція. Вона розрахована на загал, який має недостатні знання у сфері інформаційних технологій та безпеки.

По-перше, забезпечення інформаційної безпеки — це постійний процес (і треба розуміти, що захист завжди відставатиме від тих, хто атакує). Тому інформаційну безпеку має забезпечувати більш-менш стала команда високоякісних і високооплачуваних фахівців.

По-друге, будь-який фахівець з безпеки насамперед повинен пройти ретельну перевірку: окрім рівня професійних знань й навичок, обов’язково — на благонадійність. Коли перевірки пройдені успішно, лише тоді фахівець має отримувати відповідний допуск. Це важливо, адже стосується безпеки й дотримання таємниці як персональних даних, так і державної.

По-третє, рівень поінформованості суспільства з питань інформаційної безпеки чудово ілюструє ситуація з фальшивими застосунками «Дії». Ці програмні продукти просто формували документи, які виглядали, як справжні. Але їхня наявність викликала в суспільстві здебільшого страх, що зламати «Дію» може кожен.

Окрім цього, держава витрачає значні кошти на розробку та закупівлю програмного й технічного забезпечення. Формально, фахівці, які опікуються цими питаннями, також мали б пройти суворий конкурс. Але й попри питань до прозорості проведення конкурсів, закупівель, відборів, що зараз існують, Україна має проблеми з якістю усіх трьох складових.

Тому дії влади щодо створення «хакерських добробатів» наочно демонструють, що частина керівників й досі не розуміє суті проблеми. У сфері інформаційної безпеки важлива не кількість захисників, а рівень їхньої професійності, їхні моральні якості й цінності. І надважливо — забезпечення максимально сприятливих умов їхньої праці з мінімізацією бюрократичних бар’єрів.

Дмитро Український,
експерт Центру політико-правових реформ

Версія для друку

коментарі