Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Аналізуємо бюджет: доступно про головне

Чер / 19
26
image

Багато з нас, коли чують слово «бюджет», часто відчувають невпевненість, сприймаючи його як щось віддалене від конкретної людини, дуже складну й загадкову матерію. Втім, насправді кожна людина, щоденно купляючи товари чи одержуючи доходи, сплачує до бюджету податки і таким чином бере безпосередню участь у його наповненні. Тим більш парадоксально виглядає звичне сприйняття бюджету як бездонної діжки, з якого влада може профінансувати майже все, насамперед пільги і допомоги, заробітні плати тощо. Тому, як би зручно не було сподіватися на державу, яка має зробити суспільство заможним, а економіку — розвинутою, маємо пам’ятати: наука довела, а життя підтвердило, що це не можливо без участі громадянина. До того така ж участь далеко не обмежується лише виборами.

В останні роки місцеві бюджети суттєво зросли. Така тенденція зумовлена, зокрема, реформою місцевого самоврядування. Вона передбачає збільшення повноважень органів місцевого самоврядування у вирішенні проблем у регіонах та збільшення доходів місцевих бюджетів. А це означає, що важливі рішення про те, як використовувати кошти місцевого бюджету і яким чином формувати його доходи, ухвалюють депутати місцевої ради. Ними часто є наші сусіди, знайомі, колеги. Відтак на місцевому рівні створюються найбільш сприятливі умови для того, щоб брати участь у процесі ухваленні рішень у бюджетній сфері та домагатися спрямування коштів в інтересах громади.

Результативність участі громадськості в управлінні та її впливі на владу прямо залежить від наявності необхідних знань і вмінь. Посібник, який ви зараз читаєте, якраз має за мету ознайомити громадянина з бюджетом та формуванням його доходів і видатків. Окрему увагу звернено на особливості найпростішого аналізу використання коштів та наповнення бюджету, а також пояснення результатів аналізу. Доведено, що роль людей в оцінюванні ефективності використання коштів місцевих бюджетів є унікальною і дуже важливою. Завершує посібник розділ, присвячений тому, як можна використовувати результати аналізу та які права в інститутів громадянського суспільства впливати на рішення, що ухвалюються в бюджетній сфері.

Сподіваємося, що інформація, почерпнута з посібника, озброїть небайдужого читача необхідними знаннями і вміннями для того, щоб сплачені податки поверталися нам потрібними послугами. Дуже важливо, щоб дії влади у бюджетній сфері були зрозумілими людям та вони могли контролювати операції з бюджетними коштами. Саме тому ми намагалися викладати матеріал у доступній формі, підготували більше, ніж півсотню рисунків, а також навели чимало прикладів. Переконані, що спільними зусиллями можна вирішити наявні проблеми і перетворити бюджет на ефективний інструмент задоволення суспільних потреб територіальних громад та стимулювання економічного розвитку.

Автори посібника висловлюють щиру подяку колегам за цінні поради і коментарі, зокрема Василю Тарасу, Володимиру Чубатому, Павлу Федоришину. Посібник став більш цікавим завдяки участі в його підготовці, обговоренні ідей студентів кафедри фінансів імені С.І. Юрія ТНЕУ Оксани Глухої, Василя Телепа, а також Софії Богуцької, Катерини Шегери, Ганни Білобран, Майї Стасюк та інших. Наймолодшою читачкою посібника на час його підготовки була Роксолана Малиняк і давала свої цінні поради для його поліпшення. Подяка колегам з кафедри фінансів імені С.І. Юрія ТНЕУ та, особливо, її завідувачці Ользі Кириленко. Творча атмосфера, дружні дискусії та націленість на поєднання теорії з практикою допомагали в роботі над цим посібником. Висловлюємо вдячність Школі державного управління (проект «ІСЕД») та її керівнику Вікторії Мришук за довіру і запрошення для проведення тренінгів з місцевих бюджетів, а також за надані цінні поради щодо їх кращої організації. Досвід спілкування з учасниками тренінгів з різних регіонів утвердив думку про необхідність практичного посібника, який би в доступній формі створював можливість для депутатів місцевих рад, журналістів, активних громадян зрозуміти суть бюджетного процесу, надати їм прості інструменти для контролю за використанням сплачених ними податків на місцевому рівні.

Відгуки, зауваження та пропозиції шановних читачів просимо залишати на офіційній сторінці ГО «ЕАГ «Акцент» https://www.facebook.com/ngo.accent/ або ж надсилати нам на електронну пошту eag.accent@gmail.com.

Посібник доступний за посиланням: https://bit.ly/2JdbkFw

Богдан Малиняк
експерт Мережі UPLAN
к.е.н., голова ГО «ЕАГ «Акцент»
доцент кафедри фінансів імені С.І. Юрія ТНЕУ

Малиняк, Богдан. Аналізуємо бюджет : доступно про головне [Текст] : посіб. / Богдан Малиняк, Володимир Горин, Віталій Письменний ; за ред. Б. Малиняка. — Тернопіль : Zazaprint, 2017. — 78 с.

Версія для друку

коментарі