Дайджест новин та подій від регіональної координаторки Мережі UPLAN Ольги Мірошник.
Найважливішою подією для місцевого самоврядування можна назвати прийняття Верховною Радою України в цілому законопроєкту «Про службу в органах місцевого самоврядування» (№ 6504), над яким фахівці працювали весь квітень.
Важливість законопроєкту прокоментував Віталій Безгін, народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування. Він назвав його одним із найбільш масштабних законопроєктів у сфері місцевого самоврядування. Проєкт важливий як для реформи децентралізації, так і для євроінтеграції у сфері публічної служби (більше новин про законопроєкт).
Основними положеннями законопроєкту є:
Верховна Рада прийняла чергові податкові новації (законопроєкт № 7632) щодо звільнення від cплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно.
Науковці пропонують вдосконалити законодавство України у сфері муніципального права, зокрема:
Законотворчий процес у місцевому самоврядуванні — особлива думка: Цікаву пропозицію висловив Андрій Садовий, Львівський міський голова, голова Палати місцевих влад Конгресу місцевих і регіональних влад при Президентові України під час засідання Президії Конгресу.
Він зазначив, що законодавчі основи для вирішення проблем місцевого самоврядування спершу мають обговорюватися з представниками органів місцевого самоврядування, а вже потім приступати до розробки тих чи інших законопроєктів, і тільки після обговорень місцеве самоврядування визначить їхню необхідність. За його словами, іноді місцеве самоврядування з подивом дізнається про реєстрацію проєктів законів, прийняття яких матиме вплив на його роботу.
19-20 квітня в Києві відбувся Міжнародний саміт міст та регіонів у межах Конгресу місцевих та регіональних влад, на якому виступив Володимир Зеленський.
Близько трьох десятків країн світу, найвищі посадові особи, представники місцевого самоврядування, міст і регіонів України в ході Міжнародного саміту задекларували готовність спільними зусиллями допомагати в розбудові мирного, демократичного майбутнього України для забезпечення міжнародної безпеки й стабільності всього світу.
У межах заходу підписано 11 угод про співпрацю між українськими та європейськими містами й регіонами. Також представники понад 30 країн світу, Ради Європи та Європейського комітету регіонів підписали на Саміті Декларацію, яка засуджує війну Російської Федерації проти України. Партнери висловили готовність підтримувати Україну в боротьбі за свою незалежність стільки, скільки це буде необхідно, а також висловили повну підтримку громадам і регіонам України в процесі їхньої відбудови та на шляху економічного, соціального й культурного розвитку.
Другим важливим заходом для МС був Форум громад, який відбувся 28 квітня. Учасники форуму наголосили, що до самої перемоги одним із основних завдань України є забезпечення стійкості та ефективності місцевої влади — органів місцевого самоврядування та військових адміністрацій. На місцях мають використовувати всі наявні ресурси, шукати можливості для розвитку, надавати всі необхідні людям послуги.
Допомога від проєкту U-LEAD:
Детальніше — у добірці новин та повідомлень.
Матеріал підготувала Ольга Мірошник,
Голова Правління Фонду Місцевої Демократії,
регіональна координаторка Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN у Харківському регіоні