Рада Європейського Союзу 13 квітня ухвалила рішення про виділення Україні допомоги для підтримки ЗСУ в розмірі одного мільярда євро в рамках Європейського фонду миру (EPF).
27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, у якій визнала примусове переміщення українських дітей у Росію геноцидом. Резолюція наголошує, що факти депортації та насильницького переміщення українських дітей у РФ підпадають під дію Конвенції про геноцид 1948 року. ПАРЄ вітає рішення Міжнародного кримінального суду про видачу ордерів на арешт російського диктатора Володимира Путіна й російської «дитячої омбудсменки» Марії Львової-Бєлової та закликає країни-учасниці Римського статуту виконувати свої зобов’язання, підтримує необхідність документування, збору та оцінки доказів злочину геноциду й закликає негайно вжити заходів, щоб припинити депортацію українських дітей.
Офіс генерального прокурора України повідомив, що станом на ранок 30 квітня в Україні внаслідок російської агресії постраждало понад 1 400 дітей. З них, за офіційними даними, 477 загинули.
У квітні населені пункти Півдня України зазнавали постійних обстрілів з боку рф, внаслідок чого робота обласних військових адміністрацій спрямовувалася передусім на надання необхідної допомоги постраждалим, якнайскоріше відновлення постраждалих об’єктів, розробку й впровадження заходів безпеки для населення, що лишається на небезпечних територіях.
Херсонська обласна військова адміністрація за участі волонтерів опрацьовує шляхи евакуації місцевих жителів регіону на випадок масованих обстрілів з боку російських військ, триває добровільна евакуація з Миколаївщини.
Водночас за участі місцевих активістів відбувається відновлення деокупованих територій, забезпечення південних областей необхідними засобами життєдіяльності та роботи.
Представниками Херсонської міської військової адміністрації досягнуто домовленості з французькою неурядовою гуманітарною організацією ACTED щодо підтримки мешканців, у яких постраждало житло, але які продовжують проживати на території громади.
Журналістам «Суспільне Херсон» передадуть комплекти техніки, що дозволять більш оперативно та якісно інформувати про все, що відбувається в регіоні. Команда Суспільного отримала нове обладнання завдяки щедрій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Волонтерська допомога надходить до областей Півдня з різних куточків світу та з багатьох областей України.
На початку повномасштабного вторгнення команда Української Волонтерської Служби об’єдналася з благодійними фондами й партнерськими організаціями, аби долати наслідки війни та адресно допомагати людям. Свою діяльність організація спрямувала на підтримку тих, хто цього найбільше потребує — стареньким, які залишилися без рідних або ж не мають можливості забезпечити свої потреби. Разом із БФ «Starenki», фондом «Відродження», Мальтійською службою допомоги та Пласт Одеса команда допомагає людям похилого віку.
Важко визначити точну кількість українців, залучених до волонтерської діяльності під час повномасштабної війни в Україні, оскільки волонтерство за цей час набуло різних форм й охопило широке коло осіб. Залученість українців до волонтерської діяльності під час повномасштабної війни вивчають аналітики. Дослідження свідчать, що волонтерська допомога стала для українців одним зі способів виявити свою підтримку й відданість Україні та народу під час війни. Ця діяльність є вже не тільки засобом виявити громадянську позицію, як це відбувається зазвичай у мирний час, а й способом зробити свій внесок у відстоювання незалежності держави.
Програма «Долучайся!» провела дослідження, щоб зрозуміти, як донорська спільнота та громадські організації, що займаються адвокацією реформ, змогли адаптуватися й навчилися визначати поточні та потенційні потреби ГО після вторгнення росії 24 лютого 2022 року. Результати свідчать, що донори продемонстрували здатність гнучко реагувати на виклики та надавати ОГС необхідну підтримку. Зі свого боку громадські організації після вторгнення переорієнтувалися на надання термінової допомоги, використання власних комунікаційних ресурсів для інформування та координації, а також на програмну діяльність з питань війни.
Громадський сектор активно долучається до гуманітарної, благодійної допомоги, не залишаючи поза увагою суспільно-політичне життя та судову реформу. ОГС закликають Вищу раду правосуддя забезпечити пряму трансляцію співбесід із кандидатами в члени ВККС; Центр публічних розслідувань збирає розслідувачів Півдня України для фіксації злочинів рф; розробляють пропозиції до проєктів Статутів територіальних громад; активно обговорюють екологічні проблеми відновлення деокупованих територій; допомагають адаптуватися ВПО до нових умов проживання.
Результати соціологічних досліджень квітня свідчать:
Детальніше — у добірці новин та повідомлень.
Матеріал підготував Андрій Крупник,
директор Одеського інституту соціальних технологій,
координатор Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN в Одеській області