У лютому виповнився рік від початку повномасштабного вторгнення, й, відповідно, непростої діяльності місцевого самоврядування в умовах воєнного стану. Як зазначають усі соціологічні дослідження, оцінки міжнародних фахівців та відгуки самих очільників ОТГ та членів громад, реформа децентралізації виправдала себе, закріпилася, зміцніла, пройшла усі випробовування та допомогла громадам вистояти в найстрашніші часи.
Неочікувано важливою ланкою системи місцевого самоврядування в Україні продемонстрував себе Інститут старостату, про що наголосив КМУ.
Верховна Рада протягом цього року прийняла десятки законів, спрямованих на опір агресору, захист жителів, допомогу постраждалим та переміщеним людям, які скоректували, спростили та зміцнили діяльність місцевого самоврядування.
Перелік законів демонструє які виклики стояли перед МС та як держава реагувала на них. Ознайомитися з аналізом та законопроектами, прийнятими протягом воєнного року, можна за посиланням.
Попри бойові дії, реформа децентралізації триває. Зареєстровані та підготовлені до прийняття ще 8 законопроєктів, важливих для децентралізації та розвитку місцевого самоврядування.
У лютому відбулися зміни у фінансовому регулюванні МС. З основними законодавчими новаціями можна ознайомитися в роз’ясненні, підготовленому експертами U-LEAD та Державної податкової служби.
Важливі правила для ОМС прийняті постановою Кабміну №6 про «Новий порядок бронювання військовозобов’язаних».
Наказом Мінреінтеграції від 20 лютого 2023 року № 56 внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Під час форуму «Децентралізація 2023. Законодавчий порядок денний в умовах війни» Олена Шуляк, голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування повідомила, що під час компенсації зруйнованого та пошкодженого житла, яке передбачене законопроєктом №7198, основні процеси будуть відбуватися на рівні громад, заявки на таку компенсацію буде розглядати відповідна комісія.
Про героїчний спротив жителів громади міста Тростянця можна ознайомитися з матеріалами, підготовленими Програмою «U-LEAD з Європою», яка організувала інтерв’ю з міським головою Тростянця Юрієм Бова. У цій розмові він нагадав про жахи, через які довелося пройти його громаді, а також про сміливі вчинки та перші роботи з відновлення, що є прикладом ініціативності та відповідальності багатьох місцевих лідерів, які зробили внесок у незламність української державності.
Приємна міжнародна підтримка МС — Мери світу об’єдналися за демократію. Голова Асоціації міст України, Київський міський голова Віталій Кличко закликає всіх голів громад України долучитися до підписання Глобальної декларації мерів за демократію, яка була прийнята Світовим парламентом мерів за ініціативи Фонду Маршала. Голів українських громад закликають долучитися за посиланням.
Детальніше про події у сфері реформи децентралізації та місцевого самоврядування — у добірці новин та повідомлень.
Матеріал підготувала Ольга Мірошник,
Голова Правління Фонду Місцевої Демократії,
регіональна координаторка Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN у Харківському регіоні