Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Судівництво: підсумки лютого

Бер / 23
06
image

Дайджест новин та подій від регіональної координаторки Мережі UPLAN Христини Тибінки.

Підсумки та плани

Державна судова адміністрація України завершила збір та зведення даних статистичної звітності місцевих та апеляційних судів України і опублікувала статистику про стан здійснення правосуддя у 2022 році в умовах воєнного стану.

Голова Верховного Суду Всеволод Князєв поділився баченням ключових викликів, що постали перед судовою владою, і шляхами їх вирішення. Його візія для судової влади на 2023 рік — в інтерв’ю.

«Судово-юридична газета» вирішила поділитися з читачами власними прогнозами щодо того, як будуть працювати у 2023 році Вища рада правосуддя, Вища кваліфікаційна комісія суддів та Конституційний Суд України.

Суди під час війни

На початку 2023 року опублікований матеріал «Суди в умовах війни». Це — збірка історій про досвід роботи українських судів під час війни, які були впорядковані й видані EU Project Pravo-Justice у партнерстві з Державною судовою адміністрацією України.

Рада суддів визначила, що необхідно робити з судовими справами, які «переїхали» із зони бойових дій: судам, які у 2022 році отримали справи із судів, що опинились в зоні бойових дій, рекомендують нарешті їх зареєструвати, розподілити та розглянути.

Програма USAID «Справедливість для всіх» проводить опитування «Оцінка потреб у сфері медіації у воєнний та повоєнний періоди». Отриманні відповіді допоможуть у підготовці рекомендацій та сприятимуть подальшій розробці дорожньої карти розвитку медіації дорожньої карти розвитку медіації задля розбудови миру, профілактики й розв’язання конфліктів в Україні.

 У Північному апеляційному господарському суді розповіли про внесок у наближення нашої Перемоги та опублікували відео «РІК НЕЗЛАМНОСТІ судової системи та всієї України».

Вища рада правосуддя 28 лютого 2023 року вже вдруге вирішила відтермінувати строки відновлення територіальної підсудності судових справ судів, що розташовані на Правобережній частині Херсонської області. Відповідне відтермінування було здійснене Вищою радою правосуддя з огляду на складну ситуацію з безпекою у населених пунктах, в яких розташовані зазначені суди.

Реформування

До закінчення військових дій нового добору суддів від ВККС очікувати не варто. Новостворена ВККС не зможе розпочати добір суддів та інших кадрових питань без точної інформації про їхню необхідну кількість.

Голова Державної судової адміністрації Олексій Сальніков 13 січня 2023 року затвердив Антикорупційну програму Державної судової адміністрації на 2022 — 2024 роки. Згідно з Антикорупційною програмою, у системі органів ДСА, зокрема, будуть впроваджені «механізми заохочення викривачів» та буде «сформована культура повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень».

Комітет Верховної Ради з питань правової політики 13 лютого утворив Робочу групу щодо вдосконалення процедур добору на посаду суддів. Зазначена робоча група планує розробити зміни у процедури добору суддів, які дозволять зробити відповідні процедури більш простими і менш розтягнутими у часі.  Народні депутати зазначають про необхідність докорінно пришвидшити процедури добору на посади суддів, водночас планують ввести у процедуру добору додаткову опцію — громадськість (фактично мова йде про новий склад Громадської ради доброчесності).

Надалі на Україну може чекати ще одна хвиля судової реформи, яка має стати центральною. При цьому план цієї реформи може бути підготовлений за участю західних експертів. Про це пише Washington Post у редакційній статті «Струс в Україні розкриває більш глибокі проблеми», де висловлює думку про пріоритетні реформи, необхідні Україні у світлі останніх подій із затриманнями та обшуками у чиновників.

Кадрові питання

Головою Вищої ради правосуддя обраний Григорій Усик. Відповідне рішення ухвалила Вища рада правосуддя 23 січня 2023 року.

Новим головою Вищого антикорупційного суду стала суддя Віра Михайленко. Таке рішення ухвалили 14 лютого на загальних зборах суддів.

14 лютого 2023 року Вища рада правосуддя розглянула заяву колишнього керівника Секретаріату Вищої ради правосуддя та переможця конкурсу на посаду голови Державної судової адміністрації Сергія Пушкаря про призначення на посаду та у підсумку за його проханням залишила її без розгляду. Поки тривала боротьба за посаду голови ДСА (Пушкар переміг у конкурсі, результати якого були оскаржені, ще 15 лютого 2019 року) у нього змінились пріоритети та він вже працевлаштувався на новому місці.

Детальніше — у добірці новин та повідомлень.

Новини

Статті, інтерв’ю, інформаційні матеріали

Судова практика та рішення

Дайджести подій Вищої ради правосуддя

Матеріал підготувала Христина Тибінка,
регіональна координаторка Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN у Львівський області

Версія для друку

коментарі