Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Що відбувається з громадянським суспільством в умовах повномасштабної війни? Огляд досліджень

Тра / 23
08

Інші новини

Які зміни відбулися в діяльності громадських та благодійних організацій на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну? У якій точці організації опинилися через рік? Як увесь цей час працювали громадські ініціативи? Розглянемо результати декількох досліджень.

«Потреби та робота НУО під час війни»

Через два місяці після початку повномасштабної війни Zagoriy Foundation презентував результати опитування благодійних фондів та громадських організацій, однією з головних цілей якого було виявлення їхніх потреб у воєнний час.

Переважна більшість НУО (60 організацій з 98) продовжила свою діяльність повною мірою. Найбільш популярним напрямом очікувано став збір гуманітарної допомоги, при цьому переважна більшість організацій продовжила допомагати своїм статутним бенефіціарам. Другою за популярністю групою бенефіціарів стали ВПО.

Майже 86 % організацій розглядали можливість партнерства з іншими організаціями. Найчастіше вони зазначали, що можуть спільно координувати дії. Що стосується допомоги, яку хотіли б отримати організації, — найбільша кількість запитів НУО стосувалася фінансової підтримки, трохи менше зазначили потребу в гуманітарній допомозі.

Такий стан громадянського суспільства був зафіксований на початку змін, спричинених повномасштабною війною.

«Громадянське суспільство України в умовах війни – 2022»

У грудні 2022 – січні 2023 року КМІС у межах проєкту, який реалізується ІСАР Єднання в консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень та Центром демократії та верховенства права, провів дослідження, метою якого було, зокрема, дізнатися, як громадські й благодійні організації, а також волонтерські й гуманітарні ініціативи адаптувалися та здійснюють діяльність в умовах повномасштабного вторгнення.

Аналітики наводять дані: за 11 місяців 2022 року було зареєстровано 6367 нових благодійних (майже у 8 разів більше, ніж у 2021 році) та 2760 громадських організацій (приблизно в 1,5 раза менше, ніж у 2021 році).

Результати дослідження свідчать, що переважна більшість організацій продовжила активність та зберегла команду (88,3 %), а також повністю або значною мірою зберегла комунікацію з цільовими аудиторіями (81,8 %). Крім того, у цих надскладних умовах організаціям здебільшого вдалося зберегти й напрацювати нові партнерства (73,5 %) та успішно реалізовувати проєкти й активності (71,5 %).

Основні труднощі в діяльності НУО стосувалися фінансової забезпеченості — про це повідомила половина тривало діючих та майже дві третини новостворених організацій. Тільки п’ята частина тих організацій, які діяли до вторгнення, припиняла діяльність (у середньому на 4 місяці) і потім відновила її, решта взагалі не припиняла роботи.

Тільки чверть організацій, які розпочали свою роботу ще до повномасштабної війни, продовжила її у звичних для себе сферах. Водночас п’ята частина організацій переорієнтувала свою активність відповідно до нових викликів, а більшість (56,4 %) НУО поєднала пріоритети довоєнної роботи з новими напрямками. 80 % громадських і благодійних організацій України так чи інакше планують долучитися до відновлення країни, перш за все відбудови інфраструктури.

Як бачимо, працюючи в надскладних умовах та реагуючи на виклики, громадянське суспільство продемонструвало досить високий рівень адаптації і зуміло продовжити активності.

«Спільноти воєнного часу: дієві та вчасні»

Ще 23 лютого 2022 року мало хто вірив у реальність повномасштабної війни. Однак після її початку мешканці всіх регіонів України почали об’єднуватися та створювати волонтерські проєкти й громадські ініціативи.

Чому люди ставали волонтерами, як започатковували ініціативи, де брали ресурси, чому з часом припиняли або продовжували роботу? Роботу 131 громадської ініціативи в 14 областях України, які виникли за цей час, дослідив Центр спільних дій.

Початок повномасштабної війни став тією кризою, яка активізувала потужне громадянське суспільство. Більшість ініціатив виникла в перші місяці після повномасштабного вторгнення росії, вони стали рішеннями тих проблем, які зачепили більшість населення країни.

70 % ініціатив започаткували у відповідь на соціальні проблеми, другою за поширеністю (63 %) сферою проблем очікувано була сфера оборони.

Половину всіх ініціатив складали волонтерські та гуманітарні штаби. Зазвичай вони закривали одночасно й потреби військових, і ВПО. Другий за поширеністю формат ініціатив — публічні заходи (концерти для збору коштів на військові потреби, дозвілля для ВПО, екскурсії тощо), третій — житло.

Загалом дослідження показало, що низовий рух у громадах є постійним та сталим — 81 % громадських ініціатив продовжує працювати через рік після початку повномасштабної війни.

Разом із тим, ініціативи є гнучкими й швидко адаптуються до нових потреб. За цей час половина з них трансформувалася, частина команд відмовилася від багатовекторності та сфокусувалася на одному-двох напрямках роботи, деякі загалом перекваліфікувалися на актуальніші потреби. Кожна п’ята з волонтерських команд зареєструвалася юридично.

Що ще почитати з цієї тематики?

Темі впливу повномасштабної війни на громадянське суспільство була присвячена ще низка досліджень та статей. Ось невелика підбірка матеріалів:

Огляд підготувала
Наталя Головата,
комунікаційна менеджерка Мережі UPLAN

Версія для друку

коментарі