Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Громадський сектор і владно-громадська взаємодія під час війни: підсумки лютого

Бер / 23
03
image
image

Інші новини

У лютому минув рік від початку героїчного спротиву України та українців повномасштабному російському вторгненню. Україна вистояла й продовжує чинити мужній опір на всіх фронтах. Прогресивний цивілізований світ згуртувався навколо України й продовжує надавати нашій державі матеріальну й моральну підтримку.

3 лютого у Києві відбувся саміт ЄС-Україна, в якому особисто взяв участь Президент Зеленський. Серед іншого він обговорив з лідерами країн ЄС поставки Україні далекобійної зброї, важкої бронетехніки та іншого озброєння.

9-10 лютого на саміті Європейської ради головними темами стали війна рф проти України, підтримка України з боку ЄС.

В лютому також відбувся історичний візит президента США Джозефа Байдена до Києва, де він зазначив, що свобода неоціненна й понад 50 країн допомагають Україні захищатися.

ООН схвалила в лютому українську «формулу миру», продемонструвавши підтримку України.

24 лютого, в день річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну, Рада ЄС ухвалила десятий пакет санкцій проти росії і тих, хто підтримує її загарбницьку війну.

14 лютого нормативна база реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021-2026 роки поповнилася Планом заходів до 2024 року щодо її реалізації.

Ключові заходи Уряду для підтримки розвитку громадянського суспільства в Україні, попри складнощі воєнного часу, включають розроблення або внесення змін у законодавчі та нормативно-правові акти щодо:

  • громадської участі на національному та місцевому рівні;
  • спрощення реєстрації громадських організацій;
  • удосконалення умов для надання гуманітарної допомоги;
  • залучення інститутів громадянського суспільства до визначення потреб населення у різноманітних послугах тощо.

Передбачено також:

  • запровадження загальнонаціонального Тижня громадянського суспільства;
  • впровадження інструментів діалогу як підходу до вирішення чутливих питань та розв’язання конфліктів;
  • сприяння розвитку соціального підприємництва;
  • реалізація проєктів із створення ресурсних центрів, хабів для потреб інститутів громадянського суспільства та їх взаємодії з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та ін.

Обласні військові адміністрації Півдня України спрямовували роботу на подолання енергетичної залежності через пошкоджену ракетними ударами рф інфраструктуру, забезпечували роботу пунктів незламності, співпрацювали з міжнародними організаціями.

Волонтерський фронт суттєво доповнював військовий спротив і піклувався про добробут ВПО.

Громадянське суспільство в умовах війни продемонструвало свою єдність та солідарність, консолідувавши мільйони людей у боротьбі з агресором. За рік війни організоване громадянське суспільство зуміло перебрати на себе величезний обсяг функцій – гуманітарних, безпекових, управлінських.

Повномасштабне вторгнення 2022 року зменшило кількість нових ГО, що з’являються в Україні, проте радикально збільшило число нових благодійних організацій. У 2022 році було зареєстровано 2 760 ГО (у 2021 році – 4 360, у 2020 – 3 739, у 2019 – 4 905). Кількість зареєстрованих нових БО склала 6 367, найбільше нових БО і ГО в 2022 році з’явились в Києві та Дніпропетровській, Київській, Львівській, Одеській та Харківській областях.

Діяльність ГО/БО в Україні після початку повномасштабної війни загалом досить високо оцінюється представниками громадського сектору.

Лідерами за кількістю згадок з питань військової та гуманітарної допомоги в медіапросторі є БФ «Повернись живим», UNITED 24, ГО «Справа громад», БФ Сергія Притули, БФ «Фонд Порошенка», БО «Карітас». З початку повномасштабної війни лише на рахунки НБУ та в три найбільші фонди (United24, Повернись живим та Фонд Притули) українці та іноземці задонатили майже 34 млрд грн (~ 1 млрд доларів).

На Півдні України громадський сектор продовжує активну діяльність. На базі офісу громадської організації «Херсонський центр прав людини» створено віртуальний центр сприяння реінтеграції ВПО до життя в місцевих громадах Миколаївщини. Мета центру – створити можливості для особистісного розвитку ВПО, для комунікації та згуртування, реалізації реінтеграційних ініціатив, сприяти захисту прав та психологічній допомозі ВПО.

Попри постійні обстріли Запоріжжя в місті триває робота з допомоги людям, які тимчасово втратили свої домівки. На Одещині надаються правові консультації, аналітичні центри досліджують перспективи відновлення держави.

В лютому презентували результати багатьох соціологічних досліджень. Зокрема, Київський міжнародний інститут соціології – дослідження стану громадянського суспільства України в умовах війни.

Через рік після вторгнення рф абсолютна більшість українців, 93%, вважають, що прийнятною умовою для припинення вогню може бути тільки повна деокупація всіх територій, включно з Кримом. Будь-які територіальні поступки на користь росії абсолютно не сприймаються в українському суспільстві.

Російські ракетні удари ніяк не вплинули на моральних дух українців. 95% заявили, що Україна має чинити опір навіть у разі продовження бомбардувань міст, а 89% готові чинити опір навіть у випадку ядерного удару. Опитування також підтвердило однозначну орієнтацію України на Захід. Переважна більшість українців хочуть жити у світі, сформованому за європейськими (63%) або американськими правилами (22%).

Оцінюючи фінансову ситуацію за підсумками 2022 року, 63% українців фіксують погіршення свого матеріального становища, третина (32%) – відсутність змін. Пріоритетами для відновлення країни українці вбачають відновлення підприємств і робочих місць та відбудову пошкоджень, адже більшість громадян хочуть роботи, а не соціальної допомоги.

Детальніше – у добірці новин та повідомлень.

Національні аспекти забезпечення владно-громадської взаємодії під час воєнного стану

Напрями роботи обласних військових адміністрацій Півдня України

Волонтерська військова та гуманітарна допомога

Громадський сектор в умовах війни

Суспільна думка (за даними соціологічних опитувань) та дослідження ОГС

Матеріал підготував Андрій Крупник,
директор Одеського інституту соціальних технологій,

координатор Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN в Одеській області

Версія для друку

коментарі