У лютому минув рік від початку героїчного спротиву України та українців повномасштабному російському вторгненню. Україна вистояла й продовжує чинити мужній опір на всіх фронтах. Прогресивний цивілізований світ згуртувався навколо України й продовжує надавати нашій державі матеріальну й моральну підтримку.
3 лютого у Києві відбувся саміт ЄС-Україна, в якому особисто взяв участь Президент Зеленський. Серед іншого він обговорив з лідерами країн ЄС поставки Україні далекобійної зброї, важкої бронетехніки та іншого озброєння.
9-10 лютого на саміті Європейської ради головними темами стали війна рф проти України, підтримка України з боку ЄС.
В лютому також відбувся історичний візит президента США Джозефа Байдена до Києва, де він зазначив, що свобода неоціненна й понад 50 країн допомагають Україні захищатися.
ООН схвалила в лютому українську «формулу миру», продемонструвавши підтримку України.
24 лютого, в день річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну, Рада ЄС ухвалила десятий пакет санкцій проти росії і тих, хто підтримує її загарбницьку війну.
14 лютого нормативна база реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021-2026 роки поповнилася Планом заходів до 2024 року щодо її реалізації.
Ключові заходи Уряду для підтримки розвитку громадянського суспільства в Україні, попри складнощі воєнного часу, включають розроблення або внесення змін у законодавчі та нормативно-правові акти щодо:
Передбачено також:
Обласні військові адміністрації Півдня України спрямовували роботу на подолання енергетичної залежності через пошкоджену ракетними ударами рф інфраструктуру, забезпечували роботу пунктів незламності, співпрацювали з міжнародними організаціями.
Волонтерський фронт суттєво доповнював військовий спротив і піклувався про добробут ВПО.
Громадянське суспільство в умовах війни продемонструвало свою єдність та солідарність, консолідувавши мільйони людей у боротьбі з агресором. За рік війни організоване громадянське суспільство зуміло перебрати на себе величезний обсяг функцій – гуманітарних, безпекових, управлінських.
Повномасштабне вторгнення 2022 року зменшило кількість нових ГО, що з’являються в Україні, проте радикально збільшило число нових благодійних організацій. У 2022 році було зареєстровано 2 760 ГО (у 2021 році – 4 360, у 2020 – 3 739, у 2019 – 4 905). Кількість зареєстрованих нових БО склала 6 367, найбільше нових БО і ГО в 2022 році з’явились в Києві та Дніпропетровській, Київській, Львівській, Одеській та Харківській областях.
Діяльність ГО/БО в Україні після початку повномасштабної війни загалом досить високо оцінюється представниками громадського сектору.
Лідерами за кількістю згадок з питань військової та гуманітарної допомоги в медіапросторі є БФ «Повернись живим», UNITED 24, ГО «Справа громад», БФ Сергія Притули, БФ «Фонд Порошенка», БО «Карітас». З початку повномасштабної війни лише на рахунки НБУ та в три найбільші фонди (United24, Повернись живим та Фонд Притули) українці та іноземці задонатили майже 34 млрд грн (~ 1 млрд доларів).
На Півдні України громадський сектор продовжує активну діяльність. На базі офісу громадської організації «Херсонський центр прав людини» створено віртуальний центр сприяння реінтеграції ВПО до життя в місцевих громадах Миколаївщини. Мета центру – створити можливості для особистісного розвитку ВПО, для комунікації та згуртування, реалізації реінтеграційних ініціатив, сприяти захисту прав та психологічній допомозі ВПО.
Попри постійні обстріли Запоріжжя в місті триває робота з допомоги людям, які тимчасово втратили свої домівки. На Одещині надаються правові консультації, аналітичні центри досліджують перспективи відновлення держави.
В лютому презентували результати багатьох соціологічних досліджень. Зокрема, Київський міжнародний інститут соціології – дослідження стану громадянського суспільства України в умовах війни.
Через рік після вторгнення рф абсолютна більшість українців, 93%, вважають, що прийнятною умовою для припинення вогню може бути тільки повна деокупація всіх територій, включно з Кримом. Будь-які територіальні поступки на користь росії абсолютно не сприймаються в українському суспільстві.
Російські ракетні удари ніяк не вплинули на моральних дух українців. 95% заявили, що Україна має чинити опір навіть у разі продовження бомбардувань міст, а 89% готові чинити опір навіть у випадку ядерного удару. Опитування також підтвердило однозначну орієнтацію України на Захід. Переважна більшість українців хочуть жити у світі, сформованому за європейськими (63%) або американськими правилами (22%).
Оцінюючи фінансову ситуацію за підсумками 2022 року, 63% українців фіксують погіршення свого матеріального становища, третина (32%) – відсутність змін. Пріоритетами для відновлення країни українці вбачають відновлення підприємств і робочих місць та відбудову пошкоджень, адже більшість громадян хочуть роботи, а не соціальної допомоги.
Детальніше – у добірці новин та повідомлень.
Матеріал підготував Андрій Крупник,
директор Одеського інституту соціальних технологій,
координатор Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN в Одеській області