Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Фінанси чиновників під постійним «прицілом»: що передбачає новий закон про фінмоніторинг

Сер / 20
17

Новели Закону України №361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі — Закон), який чинний з 28 квітня 2020 року, можуть ускладнити життя колишнім чиновникам.

До боротьби з корупцією залучається більше коло осіб, яких визначено державою та на яких покладено обов’язок відстежувати й викривати «брудні активи» чиновників, членів їхніх сімей та пов’язаних осіб у разі наявності сумніву щодо законності походження статків.

Що змінилося

1. Змінено підхід до визначення «політично значущих осіб» (т. зв. «PEP» — politically exposed person, далі — ПІП)

Поняття «політично значущі особи» є комплексним і об’єднує фізичних осіб, які є національними, іноземними публічними діячами та діячами, які виконують публічні функції у міжнародних організаціях. У п. 20, 28 і 37 ч. 1 ст. 1 Закону наведено конкретні переліки посад, які належать до публічної служби.

2. Оновлено список членів сім’ї ПІП і пов’язаних осіб з ПІП

Члени сім’ї: чоловік / дружина або прирівняні до них особи, син, дочка, пасинок, падчерка, усиновлена особа, особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням, зять та невістка і прирівняні до них особи, батько, мати, вітчим, мачуха, усиновлювачі, опікуни чи піклувальники.

Особами, пов’язаними з ПІП, Закон визначає фізичних осіб, які відповідають хоча б одному з таких критеріїв:

  • відомо, що такі особи мають спільне бенефіціарне володіння юридичною особою, трастом або іншим подібним правовим утворенням або мають будь-які інші тісні ділові зв’язки з ПІП;
  • є кінцевими бенефіціарними власниками юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, про які відомо, що вони де-факто були утворені для вигоди ПІП.

На цю категорію осіб будуть поширюватися вимоги закону, нормативно-правових актів, які встановлюють обов’язок брати участь не тільки в анкетуванні, а й обов’язок подавати декларації про доходи безстроково.

3. Введено правило «публічний діяч назавжди публічний діяч»

Усі чиновники матимуть статус ПІП довічно, незважаючи на зміну місця роботи, посади тощо. Попередньою редакцією закону з аналогічною назвою від 14.10.2014 р. № 1702-VII передбачався трирічний термін, після закінчення якого особа не вважається публічним діячем.

З 28 квітня 2020 року під нове правило потрапляють і колишні чиновники, які будь-коли мали статус ПІП. Наприклад, депутати Верховної Ради попередніх скликань, попри закінчення трирічного терміну на момент вступу в силу нового закону.

У цьому випадку колишніх депутатів не захистить і Конституція України (стаття 58), яка закріплює незворотність дії закону в часі, оскільки виняток з цього принципу допускається в разі, коли закони та нормативно-правові акти пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Але у цьому випадку новий закон, по-перше, скасовує попередню редакцію закону, по-друге, введення цього правила не впливає на погіршення становища такої особи.

Нововведення призведуть до того, що суб’єкти первинного фінансового моніторингу будуть проводити поглиблену перевірку значно розширеного кола осіб, членів сімей та пов’язаних осіб, на яких переходить ПІП’овість, і передавати інформацію до Державної служби фінансового моніторингу України.

Хто здійснює первинний фінансовий моніторинг

У Законі прописані спеціально визначені суб’єкти первинного фінансового моніторингу.

Не тільки банки, а й адвокатські об’єднання, адвокатські бюро, адвокати, нотаріуси, підприємці, які надають юридичні, бухгалтерські послуги, ріелтори, які виконують доручення клієнта у будь-якій фінансовій операції, включаючи відкриття банківського рахунку, або ж причетні до планування чи здійснення операцій з нерухомістю, корпоративними правами, активами, створенням юридичних осіб будь-якої форми власності, змушені проводити ідентифікацію та верифікацію клієнта та всіх осіб, на яких переходить його ПІП’овість.

Фактично вони викриватимуть «джерело коштів, пов’язаних з фінансовими операціями», «джерело статків (багатства)», «доходи, одержані злочинним шляхом» політично значущих осіб, членів їхніх сімей та пов’язаних осіб.

Майя Сергєєва,
адвокатка, експертка Громадської мережі
публічного права та адміністрації UPLAN

Версія для друку

коментарі