Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Чи готові громади Харківщини до формування нових команд?

Лип / 20
27

Це питання в контексті реформи децентралізації, змін у виборчому процесі та нового адміністративно-територіального устрою 24 липня обговорили експерти та представники місцевого самоврядування.

Обговорення відбулося за ініціативи харківського представництва Мережі UPLAN у партнерстві з експертами Національного інституту стратегічних досліджень у Харкові.

Експерт з питань децентралізації та місцевого розвитку Діана Баринова на початку заходу нагадала: саме від формування нових команд на чергових місцевих виборах залежить вся організація життя в ОТГ, регіонах та в Україні загалом.

Віктор Нестеренко, головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень, коментуючи затверджений новий адмінтерустрій, позитивно охарактеризував створення нових районів на Харківщині.

«У нас жодного центру району не створено там, де раніше не було районних центрів. Буквально вчора Павло Остапенко [експерт з питань реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади — ред.] розказав, що у нас по Україні 22 райони створено там, де раніше не було державних адміністрацій. На Харківщині інакше. Для нас процес відбуватиметься з меншою турбулентністю», — зазначив експерт.

Експерти також обговорили ризики, які несе нове виборче законодавство. Зокрема, кандидатка політичних наук Юлія Біденко застерігає: у громадах, де законодавець пропонує проводити вибори за пропорційними списками, фактично відсутні осередки політичних партій.

«В ОТГ завдяки децентралізації громадянське суспільство визріло. Ті люди, які ще на весні мали наміри йти до рад і продовжувати позитивні зміни, зараз у гарячці шукають політичні партії. Деякі з них загадують тисячі доларів для того, щоб надати свій бренд для балотування. Вони акумулюють ці ресурси та передають навіть не на місцеві осередки, а здебільшого на області», — розповіла пані Юлія.

На думку експертки, саме обласні партійні організації будуть розпоряджатися коштами та визначатимуть, хто з кандидатів пройде далі.

Такої ж думки дотримується радник голови Харківської обласної державної адміністрації Андрій Демиденко: «Головна роль віддається саме політичним партіям в цьому виборчому процесі, а також в подальшому створені політики місцевого самоврядування».

Також учасники заходу обговорили готовність громад до роботи в умовах нового адмінтерустрою. Як зазначила пані Юлія, впродовж реформи децентралізації поступово розвивалося громадянське суспільство. Щоб прискорити цей процес, необхідна відповідна законодавча база.

«Сьогодні немає нормального закону про місцеве самоврядування. Ми намагаємося форсувати також закон про консультації, про органи самоорганізації населення, про загальні збори та про мирні зібрання», — вважає регіональний координатор Мережі UPLAN в Одесі Андрій Крупник.

Учасники обговорення дійшли висновку, що необхідно консолідувати сили для надання консультативних послуг представникам місцевого самоврядування та громадянам.

«Це має бути група консультантів, до яких представники ОТГ могли б адресувати питання, які їх хвилюють. Тому що завжди можна прочитати закон, але не завжди можна зрозуміти, як впровадити його положення на місцях», — зазначила регіональна координаторка Мережі UPLAN у Харкові Ольга Мірошник.

Дивіться запис дискусії, щоб дізнатися повну експертну думку, за посиланням.

Версія для друку

коментарі