Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Експерти ЦППР ознайомили журналістів з особливостями проведення референдумів в Україні

Лис / 22
15

Експерти Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко та Олександр Марусяк під час освітнього вебінару, який організував Вінницький пресклуб, розповіли про випадки використання у світовій практиці референдумів як засобів маніпуляції, про історію референдумів у незалежній Україні, а також про особливості законопроєкту «Про місцеві референдуми».

«Дуже просто перетворити референдуми на маніпулятивні. Як правило, це робиться в умовах, коли немає свободи слова та є жорстка пропаганда, як у диктаторських влад», — зазначила Юлія Кириченко.

За словами експертки, метод, застосований на окупованих українських територіях, можна назвати новітнім, оскільки в певному регіоні на місцевий референдум виносяться питання, які можуть вирішуватися лише на загальнонаціональному рівні. Звісно, усе це для того, щоб обґрунтувати військову окупацію, та не має жодного зв’язку з демократією.

За сучасним законом, щоб народ міг ініціювати референдум, потрібна підтримка як мінімум 3 мільйонів виборців та щонайменше 2/3 адміністративно-територіальних одиниць, у кожній з яких буде зібрано не менш ніж по 100 тисяч підписів.

«Однозначно, 3 мільйони одразу не вийде. Тому потрібно, аби в кожній області існувала ініціативна група, яка проведе збори громадян (принаймні 300 осіб) та сформулює питання, з якого ми й хочемо провести референдум», — зауважила Юлія Кириченко.

За словами Олександра Марусяка, з появою «закону Януковича» «Про всеукраїнський референдум» — місцевого референдуму в ньому вже не було. Гіпотетично місцевий рівень мав би бути прописаний ще одним, окремим законом. Однак його й досі ніхто не ухвалив, тому існує прогалина в законодавчому регулюванні.

У травні 2021 року 112 народних депутатів офіційно зареєстрували законопроєкт «Про місцеві референдуми» (№ 5512). Незадовго до повномасштабного вторгнення Венеційська комісія дала відносно позитивну оцінку цій ініціативі, однак згодом почалася війна, і питання втратило пріоритетність.

«Якщо проєкт приймуть без редакцій, місцевий референдум в Україні проводитиметься виключно там, де є це місцеве самоврядування. Тобто в селі, селищі й місті», — розповів експерт.

Попри те, що невідомо, чи приймуть закон у цій редакції (парламент за нього ще жодного разу не голосував), наразі відомо одне — жоден референдум не відбудеться у воєнний час. Тож, за словами Олександра Марусяка, повернемося до цього питання вже після нашої головної Перемоги.

Більше експертних коментарів читайте в матеріалі видання «Подолянин» за посиланням.

Версія для друку

коментарі