Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Комунальні підприємства: на чиї інтереси вони працюють?

Лют / 21
12

Якщо комунальні підприємства мають славу корумпованих та неефективних установ, які працюють на інтереси можновладців, навіщо міста продовжують їх створювати?

Це питання 10 лютого обговорили експерти за ініціативи Мережі UPLAN та Харківського прес-клубу.

Чинне законодавство України дійсно передбачає право місцевих рад засновувати комунальні підприємства (КП). Їхнє домінування у сфері надання житлово-комунальних послуг та управління міським господарством називається французькою моделлю. Вона зокрема широко розповсюджена у капіталістичному світі.

Тому, як зазначили учасники заходу, не можна називати існування КП негативною практикою — це лише вибір формату управління комунальної власності.

Експерт Мережі UPLAN у Харкові Олег Конотопцев розповів, за яких двох умов актуальне використання саме такого формату: «Перша — там, де є природні монополії і там, де загального регулювання недостатньо й потрібні права власності, щоб вплинути на діяльність підприємства. Друга — це продаж товарів і надання послуг окремим категоріям населення, які не можуть сплатити ринкову ціну за ці товари й послуги».

Так, коли постає питання про діяльність комунальних підприємств, йдеться насамперед не про актуальність вибору саме цього формату, а як він застосовується в Україні.

Приклад навів експерт Мережі UPLAN у Львові Ярослав Жукровський:

«У Львові досі ніхто не може сказати, яка є кількість комунальних підприємств. Міська рада говорить, що їх існує від ста до двохсот. Загалом це свідчить про те, що у сфері діяльності комунальних підприємств відсутня системність, послідовність, ці підприємства дуже часто створюються з незрозумілою метою».

Про «особливі» цілі створення КП, але вже в Харкові, розповів депутат Харківської міської ради Дмитро Булах:

«В області і в місті є комунальні підприємства, які створені для того, щоб працевлаштувати їхніх керівників. По суті, бюджетні кошти витрачаються для того, щоб хтось надав послугу особистого характеру іншій людині. А є ще комунальні підприємства, які створені для максимізації прибутків».

Окрім того, що існує практика створення КП не за цільовим призначенням, важливо також, що вони часто стають збитковими.

Так, за статистикою Львівської міської ради за 2018 рік, яку навів пан Ярослав, збитки від діяльності міських комунальних підприємств становили 800 млн грн.

«Тому питання, на мою думку, по-перше, в обґрунтованості заснування таких комунальних підприємств, по-друге, в контролі над діяльністю таких підприємств з боку депутатського корпусу та відповідних виконавчих органів місцевих рад», — зазначив експерт Мережі UPLAN у Харкові Марк Воронов.

Щоб дізнатися більше, дивіться обговорення експертів у записі.

Версія для друку

коментарі