Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

На Дніпропетровщині обговорили зміни до Конституції щодо децентралізації

Бер / 20
10

Експерти Мережі UPLAN з Дніпропетровської та Запорізької областей взяли участь у публічних консультаціях «Через консенсус — до змін у Конституцію у частині децентралізації», які відбулися 4 березня у Дніпропетровській облдержадміністрації.

Захід був організований Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісом Президента України та Міністерством розвитку громад та територій України.

Зустрічі у регіонах мали на меті:

  • ознайомити учасників з логікою розпочатого процесу та його етапами;
  • дати можливість учасникам у форматі «світового кафе» обговорити та висловити їхнє бачення необхідних змін до Конституції України.

Для учасників (голів ОТГ, управлінців ОДА, науковців та громадських активістів) були виокремлені наступні зони уваги:

  • права місцевого самоврядування та їхній захист;
  • розділення повноважень між державою та ОМС;
  • фінансовий захист ОМС;
  • формат партнерства та взаємодії між державою та ОМС;
  • скільки рівнів місцевого самоврядування потрібно Україні та чому;
  • система адміністративно-територіального устрою та місцевих органів виконавчої влади;
  • забезпечення пропорційності та домірності впливу держави на ОМС;
  • включення великих громад (міст обласного значення) до складу округів у термін повноважень ОМС.

Організатори публічних консультацій наголосили на тому, що цей перелік не є вичерпним, тож учасники мали змогу обговорити й більш конкретизовані проблемні аспекти організації місцевого самоврядування.

Під час обговорення дискусійним питанням була доцільність збереження районних рад, які на думку учасників від Дніпропетровської області сьогодні не представляють інтереси громад.

Втім, з огляду на те, що на районному рівні залишаться певні питання охорони здоров’я, соціального захисту, пожежної безпеки, архіви, потрібно розуміти які органи влади мають забезпечувати їхню координацію.

Учасники дискусії підтримали тезу про те, що має бути забезпечений чіткий розподіл повноважень між ОМС та державними органами. Фінансова незалежність ОМС має бути забезпечена гарантіями з боку державних органів щодо повного фінансового забезпечення делегованих державою повноважень.

На думку експерта Мережі UPLAN Станіслава Абрамова під час здійснення конституційної реформи варто позбутися такого рудименту радянських часів, як виконавчі комітети органів місцевого самоврядування. «Ці органи влади часто ухвалюють протиправні рішення, які потім важко оскаржити в суді через те, що вони ухвалені колективно і жоден з членів виконкому не несе за них персональної відповідальності», — зазначив він.

Регіональна координаторка Мережі UPLAN Анна Колохіна наголосила на тому, що потребує додаткової уваги механізм обрання депутатів районних (у випадку, якщо вони залишаться) та обласних рад.

«Запропоновані у попередніх проектах закону зміни містять суперечності, оскільки передбачають, що з одного боку депутати обласної та районної рад обираються радами громад із числа депутатів ради відповідної громади, а з іншого боку депутати ради громади, районної, обласної ради громад не можуть мати іншого представницького мандата. Напередодні місцевих виборів це питання набуває надзвичайної актуальності», — зауважила вона.

Після публічних консультацій експерт Мережі UPLAN Станіслав Абрамов був обраний одним з шести делегатів від Дніпропетровської області для участі у всеукраїнському форумі, який відбудеться в Києві 16-17 березня. На цьому заході експерти, юристи-конституціоналісти, народні депутати та представники ЦОВВ напрацюють варіанти формулювань положень, які потім можуть бути покладені в основу змін до Конституції.

 

Версія для друку

коментарі