Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

П’ять років децентралізації: озирнутися для руху вперед

Тра / 20
27

Проблемні питання формування та сучасного стану реалізації політики децентралізації в Україні були в центрі уваги учасників експертного обговорення, що відбулося 26 травня.

Організаторами виступили Одеський регіональний інститут державного управління НАДУ при Президентові України, Одеський інститут соціальних технологій, Громадська мережа публічного права та адміністрації UPLAN.

Реформа децентралізації має великий потенціал для стимулювання розвитку регіонів, а через нього — розвитку всієї країни. Водночас вона містить певні виклики, пов’язані як із перебігом її впровадження, так і з впливом на різноманітні сфери суспільно-політичного та соціально-економічного життя. Тому на часі — комплексне та всебічне дослідження перебігу децентралізації.

Микола Іжа, директор ОРІДУ НАДУ при Президентові України, доктор політичних наук, наголосив на необхідності врахування науково-експертних рекомендацій від науковців в питаннях реформи та запропонував створити єдиний координаційно-методичний центр з реалізації та супроводу реформи.

Однією з головних реформ, яка охоплює всі рівні, називає реформу децентралізації Людмила Приходченко, завідувачка кафедри публічного управління та регіоналістики ОРІДУ НАДУ при Президентові України, докторка наук з державного управління. Однак, на думку експретки, надмірна політизація питання просто шкодить її успішності.

Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ, порівняв реформу місцевого самоврядування та територіальної організації влади з іншими реформами, розпочатими декілька років тому.

На його думку, слід підкреслити роль наукової складової та участі непровладних представників в її розробці та реалізації.

«Скепсис щодо цієї реформи досить швидко був подоланий, що сприяло її реалістичності, — наголосив експерт. — Сьогодні маємо різні приклади в різних регіонах, однак побільшало й негативних оцінок реформи. Тому реформа потребує постійного наукового супроводу, в чому і вбачається практична значущість таких обговорень, як маємо сьогодні. Реформу потрібно постійно супроводжувати й пояснювати все, що необхідно».

Професор кафедри публічного управління та регіоналістики ОРІДУ НАДУ при Президентові України, експерт Мережі UPLAN Сергій Саханенко назвав виклики, які постали у процесі реформи:

  • третина ОТГ нечисленна та дотаційна;
  • втрата ілюзій — від початку реформи до нинішнього стану;
  • затягування змін до Конституції;
  • слабка координація на рівні громад та відомств;
  • латентний супротив реформі;
  • відсутність єдиних стандартів спроможності громад.

Олег Долженков, завідувач кафедри освітнього менеджменту та публічного управління Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. Ушинського, доктор політичних наук, зупинився на проблемах освітньої галузі на місцевому рівні.

На його думку, децентралізація в освіті, проблема якості надання освітніх послуг на рівні ОТГ, менеджмент, оптимізація освітньої сфери на локальному рівні потребує вирішення та є важливою ознакою спроможних громад.

«Хоча з 2014 року держава запровадила принцип добровільності утворення громад, а не втрутилася владними важелями, наразі захисту потребують ОТГ, які повірили реформі та першими їх створили. А сьогодні їх приєднують до інших, змінюють їх терустрій», — зазначила Валентина Полтавець, виконавча директорка Асоціації об’єднаних територіальних громад, кандидатка наук з державного управління.

Експертка вважає, що не можна знищувати паростки довіри між державою та місцевим самоврядуванням: «Не заважати, а допомагати першим громадам».

У своєму виступі Олександра Калашнікова, заступниця голови — керівниця Аналітичного центру ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» — партнера Мережі UPLAN, проаналізувала види та причини найбільш поширених конфліктів у громадах.

За даними моніторингу, такі конфлікти виникають через різне бачення конфігурації ОТГ, оптимізацію освітньої мережі, проблеми землеустрою, фінансування, неналежну організацію управління периферійними територіями тощо.

Представник Мінрегіону Сергій Шаршов дещо критично відгукнувся на тези учасників про сьогоднішній перебіг подій у завершенні реформи децентралізації.

На його думку, за час, що минув від початку реформи, в державі змінилося три парламенти, чотири уряди, наразі — новий президент, але це не завадило успішно здійснювати реформу. І закордонні експерти оцінюють її як найуспішнішу.

Пан Сергій зауважив, що є реальні результати успішних громад, утворено 1070 ОТГ, деякі чекають виборів, 549 ОТГ розширили межі, 310 залишились у власних межах, а лише 10 % підпадають під сумнів щодо спроможності. Планується створити 110 районів субрегіонального рівня. На осінь планується нова територіальна основа державної влади.

Механізм міжсекторної співпраці у вигляді нової архітектури «Розумної взаємодії» представив головний експерт консорціуму молодіжних організацій Вадим Георгієнко.

Зокрема експерт вважає, що перспектива стрімкого розвитку ОТГ пов’язана із застосуванням нових інформаційних технологій в усіх процесах управління громадою. І це дає можливість поєднати зусилля усіх зацікавлених у її розвитку.

Учасники дискусії відверто ділилися думками щодо проблем, причин їхнього існування та надавали конкретні пропозиції щодо їх розв’язання. Більшість переконана, що у цілому реформа просувається достатньо активно та потребує постійного експертного обґрунтування й моніторингу як з боку держави, так і з боку громадськості.

«З огляду на необхідність зміцнення державності й згуртованості країни децентралізацію влади слід оцінювати за критеріями сприяння поліпшенню якості життя, територіальній консолідації, формуванню у громад відчуття долучення до процесів державотворення, створенню локальної ідентичності територіальних громад», — у підсумку зазначив Андрій Крупник, модератор зустрічі, регіональний координатор Мережі UPLAN в Одеській області.

Дивіться запис експертного обговорення за посиланням.

Версія для друку

коментарі