Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Що буде з місцевою демократією після децентралізації?

Тра / 20
20

18 травня за ініціативи харківського представництва Мережі UPLAN відбулося дистанційне експертне обговорення про майбутнє місцевої демократії після завершення децентралізації.

Приводом до обговорення цієї теми стали виборча реформа та реформа децентралізації. Адже після місцевих виборів восени на нових депутатів та голів очікує новий формат функціонування місцевої демократії.

Про це, зокрема, зауважив експерт Мережі UPLAN Олег Конотопцев: «Змінюються умови. Громади будуть більші, райони будуть більші, існує загроза, що в районах взагалі не буде представницьких органів місцевого самоврядування. Збільшується дистанція між виборцем і депутатом. А держава не пропонує жодних технологій заповнення цього вакууму».

За словами пана Олега, наразі немає державної політики, яка б забезпечила демократичність новообраних місцевих рад. Інструменти взаємодії депутата та виборця, як, наприклад, індивідуальний прийом або публічні звіти, на думку експерта, у нових умовах працюватимуть гірше. Спроби виправити ситуацію носять фрагментарний характер.

«Наразі запровадили електронні петиції. Однак це не системно. В таких умовах виникає загроза якщо не зникнення, то значного зменшення місцевої демократії. Окрім того, що депутати втрачають певні можливості впливу на розвиток регіональний, також виборці втрачають свій вплив на депутатів», — зауважив пан Олег.

Про відсутність місцевої демократії уже зараз, на етапі децентралізації, висловився депутат Нововодолазької селищної ради Костянтин Ліганенко.

Марк Воронов, експерт Мережі UPLAN, розповів про незастосування практик місцевої демократії впродовж останніх 15 років: «Що ми можемо сказати про пряму місцеву демократію? У нас немає місцевих референдумів з 2012 року. Якщо говорити про Харків, я взагалі не пам’ятаю, щоб у нас реалізовували інститут місцевих ініціатив. Жодної місцевої ініціативи. Останні громадські слухання були років десять тому. Є місцеві вибори. Все інше — форми, які майже не реалізуються»

Після аналізу поточної ситуації та загроз експерти висловили припущення щодо майбутнього місцевої демократії після децентралізації.

Так, перший віце-президент — виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування Микола Тітов зазначив, що місцевій демократії після децентралізації бути лише за певних умов: «Як ми можемо говорити про демократію, якщо в нас немає закону про місцевий референдум? Або закону про самоорганізацію населення? Тобто необхідне законодавче забезпечення таких можливостей. Тоді ми можемо говорити, що після децентралізації демократія буде розвиватися. Це буде прогрес».

За підсумками експертів, результатом заходу стало виявлення найактуальніших проблем у сфері місцевого самоврядування та децентралізації.

Дивіться запис експертного обговорення за посиланням.

Версія для друку

коментарі