Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що у 2023 році в Україні буде запроваджено інститут префектів. За його словами, префекти — це неполітичні особи, що представлятимуть державу й стежитимуть за конституційністю ухвалених на місцях рішень. «За зразок нашої моделі взято найкращий європейський досвід, який довів свою ефективність», — сказав Шмигаль.
У сучасному значенні посада префекта вперше з’явилася у Франції у 1802 році. Йдеться про посадовців, які є представниками центрального уряду на певній території.
Для того, щоб в Україні повною мірою був запроваджений інститут префектів, потрібно внести зміни до Конституції. Але тут є деякі нюанси.
«У 2014 році, коли ухвалено концепцію реформи місцевого самоврядування й територіальної організації влади, не передбачалося зміни назви місцевих державних адміністрацій. Та все ж планувалася їхня реорганізація, зміна повноважень і перетворення в органи префекторального типу. Йшлося про запозичення французького досвіду — самої системи без використання назви “префект”», — розповідає Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ.
2015 року підготовлено законопроєкт, у якому вперше згадувалося про префектури. За нього не проголосували, але ідея запровадити замість МДА префектів залишалася популярною. Проте це можливо лише в разі внесення змін у Конституцію України.
За словами пана Ігоря, є дві версії, чому прем’єр-міністр заговорив про інститут префектів.
«Перша версія — прем’єр насправді говорив про зміни до закону “Про місцеві державні адміністрації”, називаючи їх префектурами. Такий законопроєкт у новій редакції чекає на ухвалення у Верховній Раді. Друга — Шмигаль наголосив на перспективі запровадження посади префекта і, відповідно, на європейській інтеграції. Та під час війни не може бути й мови про внесення змін до Конституції України», — зазначає Ігор Коліушко.
Повний текст статті читайте за посиланням.