Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Громадський сектор і владно-громадська взаємодія під час війни: підсумки жовтня

Лис / 22
07

У жовтні 2022 діяльність громадського сектору України отримала міжнародне визнання.

Так, лауреатами Нобелівської премії миру 2022 року стала українська правозахисна організація «Центр громадянських свобод» (разом із білоруським правозахисним центром «Вясна» та російською правозахисною організацією «Меморіал»). Лауреати Нобелівської премії миру представляють громадянське суспільство у своїх країнах. Упродовж багатьох років вони просували право захищати основні права громадян та критикувати владу.

«Вони доклали визначних зусиль, щоб задокументувати воєнні злочини, порушення прав людини та зловживання владою. Разом вони демонструють важливість громадянського суспільства для миру та демократії», — йдеться у заяві.

Українська громадська організація «Центр громадянських свобод» була створена 30 травня 2007 року у Києві. Після вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року Центр у співпраці з міжнародними партнерами взяв участь у виявленні та документуванні воєнних злочинів росії проти українського цивільного населення.

Ще одна нагорода жовтня – українському народу. Президія Європейського парламенту визнала народ України лауреатом премії Сахарова 2022 року. «Вони відстоюють те, у що вірять. Борються за наші цінності. Захищають демократію, свободу та верховенство права. Ризикують своїм життям заради нас», – написала голова Європарламенту Роберта Метсола у Twitter, вітаючи український народ.

На військових теренах жовтень виявився одним з найважчих місяців війни.

Протягом жовтня Росія здійснила наймасштабнішу за увесь період війни атаку на енергетичну систему України. Удари прийшлися й приходяться по усьому ланцюгу енергопостачання. Ворог б’є по критичній інфраструктурі. Наша місцева та державна влада із залученням міжнародної підтримки робить усе можливе, аби оперативно відновлювати пошкоджені енергетичні об’єкти.

Європейська комісія (ЄК) оголосила про нову програму створення надзвичайних укриттів та зимових споруд для України, а також про гуманітарну допомогу для українського населення.

Населені пункти Півдня України, як інші території країни, потерпають від ворожих ракетних обстрілів. Ситуацію погіршують запуски іранських дронів. Між тим, у Запорізькій та Миколаївській областях продовжується евакуація населення з небезпечних районів напередодні зимового періоду, а поліція документує наслідки обстрілів. Частково це стосується й Одещини. На території цих областей цілодобово тривають аварійно-відновлювальні роботи.

Одеський регіон зараз залишається найбільш придатним для проживання, тому вимушені переселенці все частіше обирають його для тимчасового притулку. В області з цією метою ведеться активна робота з підготовки та оснащення пунктів обігріву для населення на випадок проблем у роботі енергетичної інфраструктури регіону.

Волонтерські центри Півдня не припиняють надання гуманітарної допомоги переселенцям – як у формі продовольчих та непродовольчих товарів, будівельних матеріалів, багатоцільової грошової допомоги, поліпшення умов на міжнародних пунктах пропуску.

Війна зробила громадянське суспільство більш видимим для українців: неприбуткові організації доставляють гуманітарну допомогу, забезпечують ЗСУ технікою та спорядженням, захищають права переселенців і всіма можливими способами допомагають мінімізувати негативні наслідки війни. І хоча від початку повномасштабного вторгнення росії українські громадські організації зіткнулися з надзвичайними викликами та навантаженням, вони продовжують надавати життєво необхідні послуги та допомагати людям, які постраждали, особливо уразливим верствам населення.

Всебічна підтримка вимушених переселенців, лінії психологічної допомоги, облаштування шелтерів – місць, де можна знайти тимчасовий притулок, отримати кваліфіковану допомогу й захист. Усе це потребує значних ресурсів – фінансових та організаційних. В цьому аспекті ОГС спираються на благодійників, міжнародну допомогу та міжнародні грантові програми.

Водночас тривають обговорення планів відновлення нашої держави після війни. Експерти та лідери громадянського суспільства Німеччини, ЄС, США та України обмінялися своїми думками про те, яким має бути процес відновлення України, чому важливо планувати його вже зараз, яка роль у ньому громадянського суспільства та наскільки важливою є міжнародна співпраця та взаємна координація відбудови України.

Особливу роль у процесі відновлення має відігравати громадянське суспільство.

«Хоча дуже важливо, щоб уряди, ЄС та інші державні організації фінансували та підтримували процес відновлення, громадянське суспільство також є ключовим елементом не лише для стійкості України наразі, але й для шляху вперед», – заявила Даніела Шварцер, виконавча директорка Мережі Фундацій «Відкрите Суспільство» у Європі та Центральній Азії. Вона наголосила, що важливо не тільки почути громадянське суспільство під час розробки плану відновлення, але й зробити громадянське суспільство партнером на цьому шляху.

Соціологічні дослідження, результати яких були опубліковані в жовтні свідчать:

  • абсолютна більшість українців (86%) впевнена в необхідності продовжувати збройну боротьбу проти росії, навіть якщо удари по цивільній інфраструктурі України триватимуть;
  • готовність українців особисто захищати країну зростає і восени 2022 року досягла 71% опитаних;
  • більшість біженців, що перебувають в інших країнах, планують повернутися додому.

Детальніше – у добірці новин та повідомлень.

Національні аспекти забезпечення владно-громадської взаємодії під час воєнного стану

Напрями роботи обласних військових адміністрацій Півдня України

Волонтерська військова та гуманітарна допомога

Громадський сектор в умовах війни

Суспільна думка (за даними соціологічних опитувань) та дослідження ОГС

Матеріал підготував Андрій Крупник,
директор Одеського інституту соціальних технологій,

координатор Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN в Одеській області

Версія для друку

коментарі