Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Місцеве самоврядування та реформа децентралізації в умовах війни: підсумки грудня

Січ / 23
04

Інші новини

76,5% українців і українок вважають, що реформу місцевого самоврядування та децентралізації потрібно продовжувати. Окрім того – що реформа відіграла позитивну роль у спротиві широкомасштабному російському вторгненню. Такі результати сьомої хвилі всеукраїнського соціологічного дослідження з тематики місцевого самоврядування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у жовтні-листопаді 2022 року.

7 грудня в Україні відзначали День місцевого самоврядування. В цей день відбулася низка заходів, у межах яких учасники підбивали підсумки стану місцевого самоврядування та реформи децентралізації в період війни. Зокрема, 7 грудня відбувся відкритий діалог «Парламент та місцеве самоврядування. Діалог про майбутнє», організований Верховною Радою України за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». 

До заходу долучилися представники Верховної Ради, парламентських комітетів, уряду, всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування (ОМС), голови обласних рад та голови громад.

Учасники діалогу високо оцінили реформу та діяльність місцевого самоврядування під час війни. Вони дійшли висновки, що саме ця реформа, проведена у 2014-2021 роках, дозволила місцевому самоврядуванню гідно протистояти російській військової агресії та продовжувати надавати послуги громадянам.

В’ячеслав Негода, заступник Міністра розвитку громад та територій України, зазначив:

«Це рік випробувань не лише держави, українського народу, але й рік випробувань на стійкість місцевого самоврядування. Ми обрали правильний шлях, правильну філософію реформування місцевого самоврядування, зробивши акцент на спроможні громади».

Габріель Абрагам, директор Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», поділився:

«Українські громади – це і фронт, і тил цієї війни. Вони героїчно надають послуги всім своїм жителям. Громади відкрили свої двері для переміщених сімей і надали притулок. Громади героїчно показали свою стійкість і свій вагомий внесок у відстоювання незалежності України. Кожен із вас робить свій внесок у перемогу України».

За словами Андрія Клочко, голови Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку, без проведеної реформи децентралізації наслідки російської агресії були б набагато важчі.

Також оцінили реформу місцевого самоврядування громадські діячі та представники незалежних аналітичних центрів.

Так, про стан, виклики, обмеження та ризики ОМС в умовах війни детально розповів голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

Експерт високо оцінив зміни, які відбулися у законодавстві у сфері місцевого самоврядування та в безпосередній діяльності територіальних громад. Водночас пан Ігор розповів також про недоліки:

«Одна з проблем, на мій погляд, була в тому, що територія України не була одразу поділена на певні зони. Звісно, там, де відбувалися воєнні дії, — мав бути досить жорсткий режим централізованого керівництва. Але багато областей, з точки зору функціонування управління, не мали таких проблем, і в них ОМС могли функціонувати нормально й повноцінно».

Щоб успішно завершити реформу місцевого самоврядування, експерт пропонує зробити декілька першочергових кроків:

  1. Внести зміни до Конституції, стосовно адміністративно-територіального устрою, місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
  2. Прийняти пакет законопроєктів, зокрема «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування», «Про адміністративно-територіальний устрій», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про місцеві референдуми».
  3. Внести зміни в секторальні закони про землю, про будівництво, про освіту, про охорону здоров’я, про соцзахист тощо.

Детальніше — у добірці новин та повідомлень.

Новини законодавчого регулювання процесів реформи децентралізації та місцевого самоврядування

Фінансові новини у місцевому самоврядуванні

Події та новини

Рекомендації, поради, досвід громад

Статті, публікації, інтерв’ю

Матеріал підготувала Ольга Мірошник
Голова Правління Фонду Місцевої Демократії,
регіональна координаторка Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN у Харківському регіоні

Версія для друку

коментарі