Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах

Об’єднуємо зусилля заради досягнення стандартів демократії, верховенства права та належного урядування в Україні.

Ми у соціальних мережах
Поширити:
Коментарі:

Громадський сектор і владно-громадська взаємодія під час війни: підсумки грудня

Січ / 23
04

2022-й рік став найбільшим випробуванням для всієї країни.

Роком «безпрецедентних подій» і «непохитної єдності та солідарності» назвала рік, що минув, Європейська комісія. Керівники інших органів ЄС та закордонних відомств країн ЄС надсилають українцям свої листи подяки й солідарності.

Керівний орган Європейського Союзу в серії твітів відзначив, що європейці надали українцям безпрецедентну підтримку: «Європейці відкрили свої домівки для мільйонів українських біженців. Країни ЄС, бізнес і люди об’єдналися в наданні гуманітарної допомоги. ЄС та країни ЄС виділили на підтримку України 19,7 млрд євро».

Світова спільнота відзначила Україну й українців: премію За свободу думки імені Андрія Сахарова, яка була заснована у 1988 році Європейським парламентом і яка присуджується щороку тим, хто захищає права людини та основні свободи, у 2022 році отримав Український народ та Президент України Володимир Зеленський.

Велику підтримку наш президент отримав під час візиту до США. Після успішного виступу в Конгресі глава держави наголосив, що українська делегація повертається з Вашингтона з хорошими результатами, які справді допоможуть. Він подякував президенту США Джо Байдену, Конгресу США та усім, хто підтримує Україну, за допомогу, міжнародне лідерство та налаштованість на перемогу.

Російське вторгнення змусило мільйони жителів українського Півдня покинути свої домівки та завдало непоправних збитків інфраструктурі регіону. Військовим адміністраціям довелося зосередитись на захисті територій, допомозі українській армії та ліквідації наслідків ворожих обстрілів та енергетичного терору. Водночас починається планування відновлення регіону спільно з міжнародними партнерами. Зокрема, про це йдеться в щорічному звіті міського голови Миколаєва перед громадою. Даний звіт — короткий огляд того, як жило місто у 2022 році.

Обласні військові адміністрації Півдня України в грудні, як і у всі попередні місяці спротиву агресії, спрямовували свою діяльність на: допомогу ЗСУ та роботу з ВПО; відновлення житлово-комунальної інфраструктури; медицину; соціальний захист; міжнародне співробітництво; плани на 2023 рік.

Світ не припиняє своєї підтримки України. Так, Програма зимової допомоги від Управління Верховного комісара ООН у справах біженців вже охопила більше одного мільйону людей в Україні. Насамперед допомога спрямована на внутрішньо переміщених осіб та інші вразливі категорії населення, які постраждали від війни. Програма підтримки передбачає забезпечення грошовою допомогою на покриття зимових потреб, тимчасовим житлом, надання матеріалів для ремонту й утеплення будинків, а також забезпечення обігрівачами, ковдрами, теплими речами й іншими предметами першої необхідності в холодну пору року.

40 генераторів, які Одеська область отримала від команди американського Проєкту UCBI — III «Зміцнення громадської довіри», за дорученням Начальника Одеської обласної військової адміністрації Максима Марченка розподілено між районними військовими адміністраціями, громадами та низкою стратегічно важливих установ.

«Громадянське суспільство — таємна зброя України» — так експерти називають громадський сектор, який завжди на передовій позиції щодо підтримки армії й надання допомоги вимушеним переселенцям.

14 грудня 2022 року в онлайн-режимі УНЦПД презентував результати досліджень проєкту «Індекс сталості ОГС» за 2021 рік — це інструмент оцінки міцності та загальної життєздатності сектору організацій громадянського суспільства.

Діяльність НГО створює підґрунтя для готовності третього сектору самоорганізуватися й надати потужну підтримку державним інституціям (наприклад, створення молодіжних хабів і громпросторів стало антикризовим прихистком для представників організацій громадянського суспільства та центрами для гуманітарної діяльності).

Керівник програми розвитку громадянського суспільства УНЦПД Максим Лациба відзначив: «Спільними зусиллями громадськості й влади у 2021 році вдалося задати позитивний тренд на покращення законодавства для громадянського суспільства. Зокрема, були ухвалені Національна стратегія сприяння розвитку ГС в Україні на 2021-2026 роки, прийнято закон «Про основні засади молодіжної політики» та проєкт закону «Про публічні консультації» в першому читанні».

ОГС стали більш системними — сформували свою місію, цінності, стратегічні плани. Хоча тут треба зазначити, що на національному рівні та на місцях ситуація відрізняється. У великих містах — більша кількість ресурсів та працівників, на місцевому рівні, в селах можливостей і відповідно ОГС значно менше.

Громадський сектор користується високою довірою населення, особливо волонтерські організації. Ця довіра не виникає сама по собі. За нею стоїть щоденна праця десятків тисяч волонтерів та організацій. Але позитивний публічний імідж громадянського суспільства — це не лише результат діяльності організацій, а й результат їхньої ефективної комунікації.

Соціологічні опитування грудня 2022 року стосувалися передусім його підсумків та визначення перспектив на майбутнє.

«Чим запам’ятався 2022-й: головні події року» — запитали експерти фонду «Демократичні ініціативи» в українців.

  • Основною подією 2022 року 79 % українців назвали початок повномасштабної війни в Україні. Для переважної більшості респондентів (38 %) війна в Україні стала також і основною світовою подією року. Ще 9 % опитаних назвали основною політичною подією у світі те, що інші країни згуртувалися задля допомоги Україні, підтримали нашу країну в цей скрутний час.
  • У 2022 році 30 % українців найбільше надихали та мотивували пережити цей складний рік їхні рідні та кохані люди.
  • 93 % українців вірять у перемогу України у війні. Більшість українців (54 %) вбачає перемогу у вигнанні російських військ з усієї території України та відновленні кордонів станом на січень 2014 року.
  • Більшість українців (60 %) вважає, що переговори про мир з Росією неможливі, бо Росія не дотримується домовленостей.
  • Абсолютна більшість українців вважає, що військове та політичне керівництво країни має продовжувати війну навіть якщо допомога з боку західних держав зменшиться чи припиниться повністю.
  • 49 % українців вважають вступ до НАТО найкращим варіантом гарантування безпеки для України.
  • Рекордна частка українців підтримує вступ України до Європейського Союзу — 79 %. 37 % опитаних вірять, що після того, як Україна виконає усі вимоги ЄС, країні запропонують повноцінне членство.
  • 60 % опитаних вважають, що українська влада повинна виконувати всі вимоги європейських інституцій, якщо це зможе прискорити вступ України до ЄС.
  • Для себе в подарунок на Новий рік українці теж хотіли б отримати перемогу (25 %) та мир (23 %). Матеріальні подарунки в цьому році не в тренді.

Детальніше у добірці новин та повідомлень.

Національні аспекти забезпечення владно-громадської взаємодії під час воєнного стану

Напрями роботи обласних військових адміністрацій Півдня України

Волонтерська військова та гуманітарна допомога

Громадський сектор в умовах війни

Суспільна думка (за даними соціологічних опитувань) та дослідження ОГС

Матеріал підготував Андрій Крупник,
директор Одеського інституту соціальних технологій,

координатор Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN в Одеській області

Версія для друку

коментарі